زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir گرافیک کامپیوتری، تصاویر گرافیکی ، مطالب آموزنده انیمیشن Thu, 09 Nov 2017 04:55:45 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.5 آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=449 http://zohalgraphic.ir/?p=449#respond Thu, 09 Nov 2017 04:55:45 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=449 مجله همشهری دانستنیها: از سال 1979 (1358) تا امروز به غیر از شهر یزد، 21 اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده اند

ساخت این آرامگاه، 10 سال به طول انجامید و الجایتو تنها دو سال پس از اتمام بنای آن در اثر بیماری در سن سی و چهارسالگی درگذشت. گنبد سلطانیه در 15 دی ماه 1310 در آثار ملی ایران ثبت شد و در سال 1384 در نشست بیست و نهم کمیته جهانی یونسکو در فهرست میراث جهانی درآمد.

مجموعه بقعه «شیخ صفی الدین اردبیلی» و جد پادشاهان صفویه در سال 735 هجری به دست فرزند او، «صدرالدین موسی»، بنا شد. در این بنا به غیر از مقبره شخی صفی، مقبره «شاه اسماعیل اول» و همسر او و جمعی از بزرگان قزلباش و صاحب منصبان صفویه هم قرار دارد. این مجموعه از لحاظ معماری و تزیینات در نوع خود منحصر به فرد است. بخش های مختلف این آرامگاه عبارتند از: چینی خانه، مسجد، جنت سرا، خانقاه، چله خانه، شهیدگاه، چراغ خانه، کتابخانه، نقاره خانه و… این بنا در سال 1389 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

مجموعه تاریخی پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش کبیر، باغ پادشاهی، کاخ دروازه، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، آرامگاه کمبوجیه، محوطه مقدس و تنگه بلاغی در سال 1383 با صد در صد آرا در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شد.این مجموعه، بازمانده ای تاریخی و بسیار مهم از دوران هخامنشی است که در محل استقرار اصلی قوم پاسارگاد از جمله اقوام آریایی، در مساحتی نزدیک به 7127 هکتار ساخته شده است.


کلیساهای تادئوس مقدس:
به دلیل دفن یکی از حواریون در سال 66 میلادی در آن، ارزش بسیاری در میان پیروان حضرت مسیح (ع) دارد.


روستای میمند، کرمان


گنبد سلطانیه، زنجان

تخت جمشید؛ فارس

در سال 1388 مجموعه ای از بی نظیرترین سازه های مهندسی جهان که به نام آبشارها و آسیاب های آبی شوشتر معروف است و قدمتی چندهزار ساله دارد، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. بخش های مختلف این مجموعه عبارتند از: بندمیزان، برج کلاه فرنگی، رودخانه دست کند گرگر، مجموعه آبشارها و آسیاب های آبی، بند برج عیار، نیایشگاه صائبین، بند ماهی بازان، قلعه سلاسل، کانال داریون، پل بند شادروان، بند خاک، پل بند لشکر، پل شاه علی و پل شرابدار.

زیگورات چغازنبیل، اثری است بازمانده از دوران حکومت عیلامی ها با مرکزیت شهر باستانی شوش. این سازه عظیم که در چهل و پنج کیلومتری جنوب شهر باستانی و تاریخ شوش و سی و پنج کیلومتری شهر شوشتر قرار گرفته است، به دست «اونتاش گال»، پادشاه عیلام حدود 1250 پیش از میلاد به منظور ستایش رب النوع گال و اینشوشیناک- براساس متن کتیبه یافته شده در آن- ساخته شده است. بلندی سازه چغازنبیل در ابتدای ساخت آن 52 متر و در پنج طبقه بوده است، اما ارتفاع آن امروز 25 متر است و تنها دو طبقه از آن باقی مانده است. این سازه به شکل مربع و در ابعاد 105 متر در 105 متر است. بنای چغازنبیل پیش از آن که در فهرست میراث جهانی قرار بگیرد، در سال 1348 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بود.


برج گنبد قابوس، گلستان


فتح نامه جاویدان

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


مسیحی های وطنی

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

در سی کیلومتری شرق کرمانشاه در ارتفاع صد متری بر سینه کوه صخره ای بیستون، یکی از مهم ترین اسناد دوره هخامنشی و مربوط به داریوش بزرگ نقش شده است. این کتیبه درواقع فتح نامه ای است که وقایع اولین سال های سلطنت داریوش و فتوحاتی را که در جریان سرکوب اغتشاشات و شورش های داخلی نصیب او شده، بازگو می کند.


مجموعه ارگ بم، کرمان

بزرگ ترین بنای خشتی جهان در مجاورت جاده قدیمی ابریشم در کنار شهر بم قرار دارد. ارگ بم، از روزگار اشکانیان و شاید هم دوران هخامنشی تا دوره قاجار قابل سکونت و مورد استفاده بود. این سازه بزرگ در سال 1382 در اثر زلزله خسارات فراوانی دید و به همین دلیل در فهرست میراث جهانی در خطر درآمد، اما بازسازی و توجه مردم و مسئولین و همکاری 12 کشور خارجی باعث شد تا ضمن حفظ و مرمت آن، این اثر تاریخی، در سال 1392 از فهرست میراث در خطر بیرون بیاید.

کلیسای مریم یا زورزور: در دوازده کیلومتری جنوب ماکو است.


آرزوی برباد رفته

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

کلیسای مریم مقدس: در روستای دره شام قرار دارد و قدمت آن نزدیک به 400 سال است.

میدان نقش جهان، در زمان صفویه به جای باغ بزرگی که در همین محل قرار داشت و نقش جهان نامیده می شد، ساخته شد. این میدان برخلاف نقشه بسیاری از میدان های جهان، به شکل مستطیل و دارای ابعادی به طول 560 متر و عرض 160 متر است. از ویژگی های این میدان، وجود ساختمان های بسیار مهم و بازاری دوطبقه در اطراف آن است. بناهای پیرامونی این میدان که هرکدام، مظهری از هنر و خلاقیت هنرمندان و مهندسان و صنعتگران ایرانی هستند، عبارتند از: بنای کاخ عالی قاپو، مسجد امام (شاه)، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه. میدان نقش جهان که در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بود، در اردیبهشت ماه 1358 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

«پردیس»، «بهشت»، «نگارستان»، «بستان»، «فردوس» و «مینو»، همه به مجموعه ای از گیاهان و آب نماها، جوی ها، کوشک و سرا و احتمالا حیوانات و پرندگان که در میان یک دیوار بلند قرار دارند و تداعی کننده فردوس آسمانی در زمین هستند، اطلاق می شود. ساختار ویژه و ممتاز و معماری باستانی و ریشه دار این باغ ها که به نام باغ های ایرانی معروف هستند، نشان دهنده اوج هنر و آشنایی مهندسان و معماران ایرانی با ریاضیات و هندسه و اصول زیبایی شناسی و نشان از هماهنگی و تلفیق و پیوند انسان با طبیعت است. مجموعه نه باغ ایرانی شامل باغ های پاسارگاد، ارم، چهلستون، فین، عباس آباد، شازده، دولت آباد، پهلوان پور و اکبریه به صورت یک جا در سال 1390 در فهرس میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.


مهندسی باستان

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

گنبد قابوس، در زمان سلطنت «شمس المعالی قابوس بن وشمگیر» از پادشاهان زیاری در شهر هیرکانی، گنبد کاووس فعلی، در سال 375 هجری شمسی بنا شده است. سبک معماری این برج که بلندترین برج تمام آجری جهان است، سبک رازی است. بلندی این برج به همراه پی آن، 72 متر و بلندی گنبد آن 18 متر است. گنبد قابوس هم در سال 1391 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.


شاخص معماری اسلامی

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


آرامگاه قزلباشان

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

معماران، این مسجد را بازتابی از هنر بیزانس و هنر کلاسیک در قالب بنای اسلامی می دانند. در این مسجد شخصیت های مهم و معروفی همچون «محمدباقر مجلسی» مدفون هستند. این بنا در سی و ششمین اجلاس یونسکو در سال 1391 در فهرست میراث جهانی ثبت شد.


پس از زلزله

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


شهر سوخته، سیستان و بلوچستان


بازار زندگی

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


سنگ نبشته بیستون، کرمانشاه

شهر تاریخی شوش، شهری با قدمتی کهن و یادگاری است از دوران عیلام و هخامنشی. این شهر پایتخت سیاسی هخامنشیان و مرکز برخورد دو تمدن ایرانی و میان رودان بوده است. این سایت ویژه باستانی که تحقیقات و مطالعات باستان شناسی همچنان در آندر جریان است، در سی و نهمین اجلاس کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در تیر 1394 با موافقت صد در صد اعضای آن به ثبت جهانی رسید.


کاخ پایتخت

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

کلیسای آندره ورتی یا چوپان: در ساحل رودخانه ارس و در مجاورت یک گورستان تاریخی قرار دارد.مسجد جامع اصفهان، اصفهان

دشت لوت نخستین اثر طبیعی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. دشت لوت که گاه به اشتباه آن را کویر خطاب می کنیم، دارای ویزگی هایی است که آن را از دیگر دشت های جهان جدا و متمایز می کند. مساحت این دشت حدود 36 هزار کیلومتر مربع یا دو میلیون و 300 هزار هکتار و مساحت حریم آن 17 هزار کیلومتر مربع یا یک میلیون و 700هزار هکتار است و وسعت آن از مساحت بعضی کشورهای جهان بیشتر است. این منطقه علاوه بر ویژگی های طبیعی دارای محوطه هایی باستانی با قدمتی بیش از پنج هزار سال است و از جمله این مناطق باید به ناحیه شهداد اشاره کرد. دشت لوت در 27 تیرماه 1395 با رای تمامی اعضای کمیته میراث جهانی به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

در سال 1310، پروفسور «ارنست هرتسفلد» (Ernst Emil Herzfeld) از سوی «موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو» حفاری و اکتشاف رسمی و جدی در این سازه باستانی را آغاز کرد. این سازه، ابتدا در 24 شهریور 1310 در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت و سپس با گذشت چندین سال، در سال 1353 از سوی سازمان یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گرفت.


مجموعه بازار تبریز، آذربایجان شرقی


دشت لوت، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان


مجموعه پاسارگاد، فارس


عبادت در دل طبیعت

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


سازه های آبی شوشتر، خوزستان


زندگی در دل سنگ ها

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


مجموعه باغ های ایرانی فارس، مازندران، اصفهان، کرمان، یزد و خراسان

در طول جغرافیایی 53 درجه و 54 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 29 درجه و 56 دقیقه شمالی در استان فارس و در دشت مرودشت، در دامنه کوه رحمت، بنایی بی مانند روی صفه ای با تختگاهی دست ساز قرار دارد که بنابر قول سازندگان آن، «پارسه» نامیده می شده است. این بنا در طول سال ها نام های گوناگون داشته و امروز به نام «تخت جمشید» در تمام جهان معروف است.


تخت سلیمان، آذربایجان غربی


تخت ناتمام

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


لوت پهناور

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

مسجد جامع اصفهان با ابعادی نزدیک به 170 در 140 متر در شمال شرقی اصفهان قرار دارد. قدمت این مسجد به پیش از اسلام بر می گردد و پیش از آن که تبدیل به مسجد شود، به صورت آتشکده مورد استفاده بوده است. احتمالا پس از ورود اسلام، مسجدی بر پایه همان آتشکده قدیمی متعلق به دوره ساسانیان بنا شده است که آن هم در طول تاریخ ویران شده و مسجد فعلی روی ویرانه های آن ساخته شده است.

در نزدیکی تکاب، مجموعه ای از سازه های باستانی قرار دارد که اطراف یک دریاچه طبیعی ساخته شده است. مورخان بر این باورند که این محل همان شهر «شیز» یا «گنزک» باستانی است که روزگاری مقر آتشکده بیار مهم «آذرگشسب» بوده است. تخت سلیمان از روزگار مادها محل استقرار اقوام مختلف بودهاست. این مجموعه بنا، در 29 آذرماه 1316 در فهرست آثار ملی ایران و در سال 1382 در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو ثبت شد.

مجله همشهری دانستنیها: از سال 1979 (1358) تا امروز به غیر از شهر یزد، 21 اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده اند. در ادامه به معرفی این آثار ثبت در میراث جهانی خواهیم پرداخت.

ساخت تخت جمشید حدود سال 51 پیش از میلاد به دستور «داریوش بزرگ» هخامنشی آغاز شد و تا 50 سال بعد از آن ادامه پیدا کرد. به این ترتیب که داریوش بزرگ و سپس «خشایارشا» و سپس «اردشیر اول» به ترتیب کار ساخت و تکمیل تخت جمشید را بر عهده داشتند. براساس یافته ها و شواهد، به نظر می آید کار ساخت تخت جمشید طی دوره های بعد هم ادامه داشته و درواقع هرگز به پایان نرسیده است.

کلیسای سنت استپانوس: در نود و هفت کیلومتری کلیسای تادئوس در آذربایجان شرقی واقع شده است و به دلیل معماری و تزیینات تاریخی ارزش فراوان دارد.

به دنبال تلاش های سازمان میراث فرهنگی و شورای خلیفه گری ارامنه، مجموعه ای از کلیساهای تاریخی ایران در سال 1387 به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیدند. این کلیساها عبارتند از:کاخ گلستان، تهران

مجموعه کاخ گلستان واقع در میدان ارگ تهران از جمله بناهایی است که از زمان «شاه تهماسب اول» تا دوره پادشاهان قاجار و به ویژه در دوره «فتحعلی شاه» ساخته و پرداخته شده است. این مجموعه دارای کاخ ها و تالارها و عمارت هایی است که از نظر معماری و تزیینات در میان کاخ های دوره قاجار بی مانند هستند. آیینه کاری های این کاخ از جمله جاذبه های منحصر به فرد آن است. بخش های مختلف این مجموعه عبارتند از: عمارت شمس العماره، تالار سلام، تالار آیینه، ایوان، تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت خانه کریم خانی، عمارت بادگیر، تالار عاج، تالار الماس، تالار برلیان و حوضخانه. لازم به ذکر است برخی از بناهای موجود در محدوده کاخ امروز دیگر وجود ندارند، مانند تکیه دولت و عمارت اندرونی و خوابگاه ناصرالدین شاه، تالار خاقان و عمارت صندوقخانه. این مجموعه در سال 1392 در سی و هفتمین اجلاس یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار داده شد.

مجموعه 11 قنات یا کاریز با قدمتی نزدیک به دو هزار سال در 25 تیرماه 1395 در چهلمین اجلاس یونسکو به عنوان بیستمین اثر جهاین ایرانی به ثبت رسید. این کاریزها عبارتند از: قصبه گناباد، بلده فردوس، زاچ حسن آباد، آسیاب آبی میرزانصرالله مهریز، جوپار کرمان، اکبرآباد و قاسم آباد بروات بم، مون اردستان، وزوان اصفهان، مزدآباد اصفهان و ابراهیم اصفهان.

بازار تبریز، با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع بزگر ترین بازار سرپوشیده جهان است. قدمت این بازار به دوره زندیه بر می گردد، اما پیش از آن هم این مرکز به دلیل رفت و آمد اروپاییان و تجار و کاروانیان، مرکز مبادله کالا و تبادل فرهنگ و هنر بوده است. بازار تبریز نزدیک به 5500 باب حجره، 35 سرا، 25 تیمچه، 30 مسجد، 20 راسته، 11 دالان، پنج باب حمام و 12 مدرسه دارد. بازار تبریز در دوره های قاجار و پهلوی بارها مرمت و بازسازی شده است.این مرکز مبادلات و داد و ستد تاریخی ایران در سال 1389 در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید.


پایتخت باستانی

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


نیایشگاه طبقاتی

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

این بنا که به نام مقبره «سلطان محمد خدابنده» ملقب به «الجایتو» معروف است، از جمله سازه های معماری دوره اسلامی است که در دوره ایلخانان ساخته شده است. گنبد این بنا ارتفاعی نزدیک به 48.5 و قطر دانه 25.5 متر دارد. هدف اصلی الجایتو از ساخت این آرامگاه آن بود که پیکر حضرت علی (ع)، امام اول شیعیان را از نجف به این محل منتقل کند، اما چون از آوردن پیکر امام ناامید شد، تغییراتی در نقشه اولیه آن داد و وصیت کرد که پس از مرگش در سردابه آن دفن شود.


به سوی آسمان

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


مجموعه کلیساهای آذربایجان، آذربایجان شرقی و غربی


میدان نقش جهان، اصفهان


شهری در سیستان

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

روستای سنگی و دست کند میمند با قدمتی چند هزار ساله، از جمله نخستین مراکز استقرار انسان در ایران است. در این روستا، 406 خانه سنگی یا کیچه وجود دارد. زنده بودن فرهنگ باستانی و به خصوص زبان و نوع گویش اهالی و استفاده از واژه های پهلوی از مشخصات ویژه این منطقه است. روستای سنگی میمند با قدمتی نزدیک به 13 هزار سال، در سال 1394 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.شهر تاریخی شوش، خوزستان


کاریزهای ایران؛ خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی و اصفهان

داریوش در این کتیبه ضمن معرفی خود و اجدادش به شرح حوادثی که منجر به پادشاهی او شد، پرداخته و در ضمن حدود قلمرو و نام ایالات تابعه در ابتدای سلطنت و نام تمامی شورشیان و محل شورش و تارخ سرکوبی آنان را ذکر کرده است. متن فارسی باستان، در 414 سط و در پنج ستون قرار دارد که زیر آن تصویر شاه و نه تن از مدعیان پادشاهی که اسیر شده اند، به تصویر کشیده شده است. متن عیلامی هم در 593 سطر، در هشت ستون و متن بابلی در 112 سطر و در دو طرف کوه منقوش شده است. این اثر منحصر به فرد که بیان کننده گوشه ای از تاریخ دوره داریوش بزرگ است، در 15 دی ماه 1310 در فهرست آثار ملی ایران قرار رفت و در سال 1385 در سی امین نشست سازمان یونسکو، در فهرست میراث جهانی جای گرفت.


آبرسانی زیرزمینی

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

شهر سوخته، بقایای شهری باستانی است که در مسیر رودخانه هیرمند به دریاچه هامون بنا شده است. آثار به دست آمده در این محوطه باستانی، نشان دهنده وجود دانش پزشکی و کشاورزی و سیستم آبرسانی در این شهر بوده است. این سایت باستانی در سال 1393 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.


نیایشگاه (زیگورات) چغازنبیل، خوزستان


آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، اردبیل


شهر هخامنشی

 آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند


بهشت زمینی

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 


میدان مستطیلی

آثار تاریخی و طبیعی ایران که جهانی شده اند 

]]> http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=449 0 ۱۵ شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=448 http://zohalgraphic.ir/?p=448#respond Thu, 09 Nov 2017 04:21:37 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=448 – ترجمه از حمید پاشایی: برخی از هیجان انگیزترین شهرهای جهان در کشور آمریکا قرار دارند، ولی وقتی که چراغ های روشن، جمعیت های شلوغ و ترافیک پر سر و صدا غیر قابل تحمل می شود، مردم آرزو دارند که بتوانند به دل طبیعت فرار کنند

کلمبیا به عنوان پایتخت ایالت کارولینای جنوبی شهری شلوغ و البته با فضای دانشگاهی است. جاذبه های بسیاری برای اکتشاف وجود دارد، که محبوب ترین آن ها باغ وحش ریوربنکس با بیش از 2 هزار حیوان و باغ های گیاهی زیبا، موزه ایالتی کارولینای جنوبی شامل چهار طبقه دائمی و نمایشگاه های متغیر، پلانتاریوم و گنبد دیجیتال، و بنای خانه ملت کارولینای جنوبی با معماری فوق العاده است.

شهر کوهستانی سانتافه، پایتخت ایالت نیو مکزیکو، با معماری سبک پوئبلو و خیابان های پر از باد با دیگر شهرهای پر از آسمان خراش متفاوت به نظر می رسد. از نقطه نظر فرهنگی، 14 موزه و بیش از 250 گالری و همچنین 10 بازار و فستیوال هنری مختلف در شهر وجود دارد. غذای محلی این شهر هم کاملاً متمایز است که از سال ها تأثیرات بومیان آمریکایی و فرهنگ اسپانیایی نشأت گرفته و بیش از 400 رستوران در شهر وجود دارد.

در فاصله 90 دقیقه ای از شهر، پارک ملی کوه راکی جایی دیدنی برای بازدید است. با بیش از 550 کیلومتر مسیر پیاده روی در امتداد رودخانه ای زیبا و راه های سخت تر که چند روز طول می کشد، هر کسی می تواند چیزی برای لذت بردن پیدا کند. حیات وحش گسترده، دریاچه های درخشان و کوه های موج دار از جمله جاذبه های این پارک است.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا


سیاتل، واشینگتن


کلمبوس، اوهایو

سانتافه علاقمندان به فعالیت های خارج از شهر را ناامید نخواهد کرد. این شهر که در ارتفاع 2 هزار متری در جنوبی ترین قسمت کوه های راکی قرار گرفته، بیش از 3500 متر چشم انداز کوهستانی دارد و توسط یک میلیون هکتار جنگل ملی بکر پوشیده از ارس، کاج و صنوبر احاطه شده است. با بیش از 300 روز آفتابی در سال، این منطقه مکانی عالی برای فعالیت و ورزش است و کوه پیمایی، قایق سواری رفتینگ در رودخانه، دوچرخه سواری، اسکی، ماهی گیری، گلف و سوارکاری همگی فعالیت هایی پرطرفدار هستند.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

فراتر از این شهر ساحلی، زیبایی های طبیعی بیشتری هم وجود دارد. بیشترین تعداد پارک های ایالتی در کالیفرنیا را در اطراف این شهر می توان دید، از جمله پارک ایالتی Big Basin Redwoods. بازدیدکنندگان می توانند از رویدادهای رایگان و پیاده روی های نشاط آور در این پارک ها لذت ببرند.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا


دنور، کلرادو

به عنوان پایتخت ایالت اوهایو، کلمبوس بی تردید شهری هیجان انگیز است. انواع غذاهای مختلف بین المللی از تبتی گرفته تا پاکستانی، هنرهای سرزنده با سه محله هنری، چندین هتل و گالری هنر، و انواع فعالیت های موسیقی از جمله اپرا و باله در آنجا یافت می شود. اگر علاقه زیادی به غذا و خوردنی ها دارید، در تنها بازار عمومی در کلمبوس می توانید غذاهای محلی و تازه از قهوه رست شده تا غذاهای قومیت های مختلف را پیدا کنید.

در فاصله کوتاهی از این شهر کالیفرنیایی، پارک ملی تماشایی یوسیمیتی قرار دارد. با درخت های بزرگ و باستانی، آبشارهای مهیب و صخره های پرشیب، این منطقه دیدنی های بسیاری برای ارائه دارد. فعالیت های مختلفی از جمله اسکی، شنا، کوه پیمایی، اسب سواری، دوچرخه سواری و ماهیگیری در آنجا می توان انجام داد.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

شهر اشویل در کارولینای شمالی توقفگاه شهری فوق العاده ای است: مناظر هنری سرزنده ای پر از گالری ها، استودیوها و موزه ها، معماری قابل توجه مثل کلیسای سنت لورنس و خوراکی های خاص و خوشمزه.

 
در این شهر همچنین مناظر طبیعی فوق العاده ای برای بازدیدکنندگان وجود دارد تا به آن پناه ببرند. برنامه نوسازی اخیری در کنار رودخانه منجر به ایجاد 150 هکتار فضای سبز جدید، شبکه هایی از راه ها و دسترسی آسان به رودخانه از طریق کایاک ها شده است. درست بیرون این شهر شلوغ ناحیه حیات وحش هاکینگ هیلز با 10 هزار هکتار جنگل بکر، غارهای صخره ای، صخره های پرشیب، آبشارهای زیبا و مسیرهای درختی وجود دارد.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

غیر ممکن است که در شهری مثل سن فرانسیسکو حوصله تان سر برود. این شهر مه آلود و تپه ای محل چندین جاذبه معروف جهانی است، از پل متمایز گلدین گیت گرفته تا زندان سابق آلکاتراز که حالا تبدیل به یک پارک ملی شده است. ردیف خانه های معروف به Painted Ladies، سواری در ماشین کابلی و بازدید از منطقه فیشرمنز وارف برای دیدن شیرهای دریایی و خوردن غذای دریایی تازه از جمله جاذبه های توریستی سن فرانسیسکو است.

شاید در وهله اول کسی به فکر اکتشاف مناظر طبیعی در لاس وگاس نباشد، ولی وقتی به اندازه کافی از نمایش های پر خرج و کازینوهای شلوغ خسته شدید، می توانید به پارک ملی زایان در ایالت یوتا در نزدیکی این شهر سر بزنید. مسیر رانندگی پر از منظره های زیبا است و وقتی پس از چند ساعت به آنجا برسید، از آبشارهای صحرایی ، ژرف دره های کانیون حیرت انگیز و رنگ های چشمگیر لذت خواهید برد.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

محیط پیرامون شهر سیاتل به قدری زیباست که حتی وقتی در میان آسمان خراش ها باشید هم فکر می کنید در دل طبیعت قرار دارید. ولی علی رغم محیط طبیعی پیرامون آن از جمله درخت ها، آب و کوهستان، با این حال حس شهری خاصی در مورد این شهر و فضای تکنولوژیکی آن وجود دارد. یکی از نمادهای برجسته شهر، مرکز سیاتل سنتر است که برج اسپیس نیدل و موزه فرهنگ پاپ در آنجا قرار دارد.

کمتر از ده دقیقه بیرون از مرکز شهر، با محیطی زیبا با مسیرهای پیاده روی، دریاچه ها و نهرها مواجه خواهید شد. پارک بزرگ ایگل کریک با وسعت بیش از 3900 هکتار زمین و 1400 هکتار آب در ایندیاناپلیس واقع شده است. این منطقه بهشتی برای کوه پیمایان، علاقمندان به مشاهده پرندگان، ماهیگیران و کسانی است که می خواهند ماجراجویی هایی مثل کایاک سواری و زیپ لاین را امتحان کنند.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا


ایندیاناپلیس، ایندیانا


سن فرانسیسکو، کالیفرنیا

به عنوان پایتخت ایالت کلرادو، تمام جاذبه های یک شهر پررونق در دنور یافت می شود. با وجود رستوران های بزرگ، شهربازی های خانوادگی و موزه های شگفت انگیز، دنور مکانی عالی برای سپری کردن زمان است. ولی وقتی که از منظره شهری آن فاصله بگیرید، محیط طبیعی پیرامون شهر نیز به همان اندازه دارای جذابیت است.

یکی از بهترین نکات در مورد کلمبیا این است که رسیدن از مرکز شهر به مرکز ناکجاآباد در آن زمان زیادی نمی برد. پارک ملی کانگری با ورودی رایگان و 24 ساعته فقط 30 دقیقه از مرکز شهر کلمبیا فاصله دارد، و شامل تقریباً 27 هزار هکتار فضای سبز و مسیرهای پیاده روی است که فرصت های فراوانی برای مشاهده پرندگان، پیک نیک زدن، قایق رانی و کایاک سواری ارائه می دهد. همچنین در دریاچه مورای مناظر طبیعی و غروب های زیبایی را خواهید دید.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

از نقطه نظر طبیعت، در لکسینگتون کارهای زیادی می توان انجام داد. «پایتخت اسب در جهان» 400 مزرعه اسب دارد از جمله پارک اسب کنتاکی به وسعت 1200 هکتار که در آنجا می توانید چندین نژاد را در یک مکان ببینید و تمرین اسب ها را تماشا کنید. این مکان همچنین نقطه ای عالی برای کوه پیمایی و مشاهده پرندگان است.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

اشویل، کارولینای شمالی

ولی همه چیز محدود به زندگی شهری نمی شود، به خصوص اگر محیط آن را در میان مناظر چشمگیر کوه های بلو ریج در نظر بگیرید. با بیش از 800 هزار هکتار حیات وحش، اکوسیستم های کوهستانی و آبشار، ماجراجویی های خارج شهری در این منطقه تقریباً اجباری است. علاوه بر فرصت هایی همچون کوه پیمایی و دوچرخه سواری در کوه، فعالیت های مهیج دیگری مثل زیپ لاین و رفتینگ (قایق سواری در آب های خروشان) نیز وجود دارد.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

این شهر همچنین دسترسی آسانی به مناظر طبیعی زیبایی دارد. افراد فعال و پر جنب و جوش عاشق فعالیت های مختلفی خواهند شد: می توانید از ماهیگیری و قایقرانی در رودخانه های کلارک فورک، بیترروت و بلکفوت لذت ببرید، یا وسایل اسکی خود را بردارید و به تفرجگاه اسکی مونتانا بروید. میزولا همچنین بین پارک های ملی گلیشر و یلواستون قرار گرفته و با خودرو به آسانی می توان به هر دو پارک دسترسی پیدا کرد.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

از نظر تعداد بناهای یادبود، ایندیاناپلیس تنها پس از واشینگتن دی سی در رتبه دوم قرار دارد. بنای یادبود سربازان و ملوانان یکی از مکان های زیبا در این شهر است که با بالا رفتن از 330 پله آن، می توان نمایی 360 درجه از کل شهر را تماشا کرد. یکی دیگر از نمادهای شهر گردشگاه خیابان جورجیا است که با رویدادهای مختلف، فستیوال های غذایی و ورزشی همیشه سرزنده است.


کلیولند، اوهایو

اگر می خواهید توقفی شهری را با ماجراجویی ها در دل حیات وحش ترکیب کنید، سالت لیک سیتی بدون شک انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود. این شهر علاوه بر خوراکی های خاص مناسب علاقمندان به غذا، تاریخ زیادی نیز برای اکتشاف دارد که از آن جمله می توان به مجموعه ده هکتاری تمپل اسکوئر متعلق به کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخرالزمان اشاره کرد.


کلمبیا، کارولینای جنوبی

وجود دانشگاه مونتانا به این معنی است که شهر میزولا با تقریباً 70 هزار جمعیت زیبایی های زیادی برای ارائه به گردشگران دارد. به خاطر وجود چندید بازار کشاورزان و انواع مختلفی از رستوران ها و کافه ها، جذابیت های زیادی برای کسانی که به غذا و نوشیدنی علاقمند هستند وجود دارد. همچنین افراد علاقمند به خرید هم می توانند از سه منطقه مختلف خرید در شهر لذت ببرند. در این شهر گالری های معروف زیادی از جمله موزه هنر و فرهنگ مونتانا و موزه هنر میزولا نیز دیده می شود.

بوستون به عنوان پایتخت ناحیه نیو انگلند یکی از محبوب ترین مقصدهای توقفگاهی شهری در آمریکا به دلایل متعدد است: تاریخ و میراث آن، هتل های لوکس و فرهنگ غذا و نوشیدنی عالی. یکی از جاذبه های این شهر مسیر چهار کلیومتری معروف به مسیر آزادی (Freedom Trail) است، که شما را به بازدیدی تاریخی از محله های بوستون می برد و داستان انقلاب آمریکا را بازگو می کند. همچنین آکواریوم نیو انگلند و موزه کودکان بوستون نیز از جاذبه های دیدنی این شهر برای کودکان است.

سانتا کروز شهری عالی برای سپری کردن تعطیلات آخر هفته و محلی محبوب برای علاقمندان به موج سواری و آفتاب گرفتن است. علاوه بر سواحل زیبا و شهربازی یکصد ساله ای در کنار دریا، گزینه های زیادی از مکان های غذاخوری، فرهنگی و هنری، فروشگاه های لباس و سرگرمی های متعدد در سانتا کروز وجود دارد. اگر به دنبال ترکیبی از سواحل، زندگی شهری و طبیعت هستید، پس سانتا کروز محلی ایده آل برای شماست.


سالت لیک سیتی، یوتا

شهر کنار دریاچه ای کلیولند یکی از مقصدهای نسبتاً ناشناخته است. جاذبه های توریستی برجسته این شهر تنها تالار شهرت راک اند رول در جهان، موزه هنر رایگان کلیولند با کلکسیونی از 45 هزار اثر هنری، و قسمت های به تازگی بازسازی شده سرگرمی فلت ایست بنک است.

بعد از اینکه به اندازه کافی از زندگی شهری بوستون لذت بردید، گزینه های زیادی وجود دارد که از طبیعت اطراف شهر دیدن کنید. می توانید سفری از بندر بوستون داشته باشید تا به تماشای وال ها بپردازید، به سمت غرب بروید تا از مسیر موهاک بازدید کنید، یا اینکه به ایالت مین سفر کنید و از پارک ملی آکادیا، تنها پارک ملی در نیو انگلند، و کوه ها و مناظر دل انگیز آن دیدن کنید.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا


سانتا کروز، کالیفرنیا


بوستون، ماساچوست

برای خارج شدن از تمام این زرق و برق ها، پارک ملی کوه رینیر تنها فاصله کوتاهی از شهر دارد و بیش از 1300 متر مربع ماجراجویی ارائه می دهد. با وجود آبشارهای قدرتمند و چمنزارهایی از گل های وحشی زیبا، این منطقه چشم اندازی تماشایی دارد و بیش از 130 مسیر پیاده روی برای انتخاب وجود دارد. بسته به زمانی از سال که از آنجا بازدید کنید، می توانید هر فعالیتی از اسکی گرفته تا دوچرخه سواری در کوه و ماهیگیری انجام دهید.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا


لاس وگاس، نوادا

پایتخت سرگرمی جهان، لاس وگاس، هرگز نمی خوابد. با نورهای روشن، کازینوهای 24 ساعته، کنسرت های پر زرق و برق و هتل های لوکس، این شهر یکی از پربازدیدترین مقصدهای توریستی در جهان است. با این حال، لاس وگاس فقط محدود به کازینوها، نمایش ها و هتل ها نیست: موزه هایی برای بازدید نیز وجود دارد، از جمله موزه نئون و موزه تاریخ لاس وگاس، و در محله هنری مرکز شهر گالری ها و رویدادهای فرهنگی متعددی پیدا می شود.

شهر لکسینگتون در کنتاکی معمولاً کمی دست کم گرفته می شود، به ویژه برای علاقمندان به اسب سواری. این شهر بیش از 120 رستوران محلی، بازارهای محلی کشاورزی، چندین هتل مدرن و تأسیسات هنری عمومی رنگارنگ دارد.


میزولا، مونتانا


سانتافه، نیو مکزیکو


لکسینگتون، کنتاکی

– ترجمه از حمید پاشایی: برخی از هیجان انگیزترین شهرهای جهان در کشور آمریکا قرار دارند، ولی وقتی که چراغ های روشن، جمعیت های شلوغ و ترافیک پر سر و صدا غیر قابل تحمل می شود، مردم آرزو دارند که بتوانند به دل طبیعت فرار کنند. در اینجا، 15 شهر آمریکایی را معرفی می کنیم که از هر دو منظر دارای جذابیت هستند: هیجان شهری و مناظر طبیعی آرامش بخش.

سالت لیک سیتی همچنین برای علاقمندان به طبیعت نیز مکان ایده آلی است. این شهر یک ساعت با 11 تفرجگاه اسکی فاصله دارد، به همین خاطر در فصل زمستان شرایطی عالی برای ورزش ها و فعالیت های زمستانی دارد. در تابستان، می توانید از ژرف دره های کانیون کاتنوود بازدید کنید که مکانی عالی برای کوه پیمایی، دوچرخه سواری و کوهنوردی است. همچنین منطقه Homestead Crater مکان پرطرفداری برای غواصی اسکوبا است.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

این شهر همچنین دسترسی آسانی به مناطق طبیعی بیرون از شهر دارد. سیستم متروپارک های کلیواند که با نام «گردنبند زمرد» شناخته می شود با فضای سبز به وسعت تقریباً 23 هزار هکتار شهر را احاطه کرده است. در خود شهر، پارک ملی دره کویاهوگا فاصله ای کوتاه از مرکز شهر دارد ولی با بیش از 225 کیلومتر مسیرهای کوه پیمایی، دوچرخه سواری و اسب سواری دنیایی کاملاً متفاوت از شهر به نظر می رسد.

15 شهر آمریکا با شگفتی های طبیعی زیبا

]]>
http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=448 0
زیباترین دانشگاه های کانادا – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=447 http://zohalgraphic.ir/?p=447#respond Wed, 08 Nov 2017 05:51:38 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=447 – ترجمه از حمید پاشایی: پردیس های دانشگاهی بسیار زیبا و منحصر به فردی در همه جای کانادا وجود دارد
– ترجمه از حمید پاشایی: پردیس های دانشگاهی بسیار زیبا و منحصر به فردی در همه جای کانادا وجود دارد. بعضی از آن ها دارای ساختمان های تاریخی و قلعه ها هستند، و برخی دیگر دارای مناظر باشکوه و گیاهان سرسبز هستند. دانشگاه های کانادایی تلاش زیادی کرده اند تا همچنان که ساختمان های مدرن بیشتری در حال ساخته شدن است، مناظر زیبای دانشکده های خود را نیز حفظ کنند. از کلانشهر شلوغ مونترآل گرفته تا فضای آرام تاندر بی، در اینجا 10 پردیس دانشگاهی بسیار زیبا در کانادا را معرفی می کنیم.


3. دانشگاه لیک هد – تاندر بی، اونتاریو

 زیباترین دانشگاه های کانادا


2. دانشگاه بریتیش کلمبیا – ونکوور، بریتیش کلمبیا

 زیباترین دانشگاه های کانادا


5. دانشگاه مونت رویال – کلگری، آلبرتا

 زیباترین دانشگاه های کانادا

تا سال 1995 این دانشگاه در واقع کالجی نظامی بود و از ساختمان اصلی بسیار زیبایی با نام هاتلی کسل (قلعه هاتلی) برخوردار است. این قلعه در سال 1908 تکمیل شد و زمانی قرار بود مقر خانواده سلطنتی بریتانیا باشد، ولی به دلیل جنگ آن ها در بریتانیا باقی ماندند. این پردیس حالا دانشگاهی عمومی با بیش از 260 هکتار فضای پارک و محیطی چشمگیر است. تمام این پردیس دانشگاهی بخشی از مکان تاریخی پارک ملی هاتلی است و بین ساختمان هایی زیبا و باغ هایی بزرگ قرار گرفته است.

تردیدی وجود ندارد که مونت رویال دارای پردیس دانشگاهی بسیار زیبایی است، به ویژه در فصول گرم که آبگیرها از درخشش خاصی برخوردار هستند و باغ ها شکوفه می دهند. یکی از قابل توجه ترین ویژگی های این پردیس دانشگاهی، آمفی تئاتر فضای باز آن است که دانشجویان و مردم می توانند برای رویدادهایی مثل تئاتر و کنسرت در آنجا جمع شوند. مونت رویال تلاش زیادی می کند که به محیط زیست کمک کند و در سال 2006 اولین ساختمان دارای استاندارد LEED (به معنای پیشرو در طراحی محیطی و انرژی) خود را افتتاح کرد، و از آن زمان تلاش داشته است که هر ساختمان جدیدی که در پردیس دانشگاه ساخته می شود این استاندارد را داشته باشد.

دانشگاه مک مستر در محله مسکونی وستدیل در شهر همیلتون واقع شده، و هم از درون و هم از بیرون زیباست. مسیرهای زیبایی هم در پردیس دانشگاه و هم در محیط پیرامون، و همچنین مناطق حفاظت شده و آبشارهای زیادی در آنجا وجود دارد. پردیس دانشگاهی هم مسیر دوچرخه سواری و هم مسیر پیاده روی دارد، و رفت و آمد از یک نقطه به نقطه ای دیگر بسیار آسان است. با ترکیبی از معماری بدیع، ساختمان های جدید و مناظر بکر، این دانشگاه کاملاً حیرت انگیز است.

ساختمان های ساخته شده از سنگ آهک، معماری فوق العاده و آبشار دقیقاً چیزهایی هستند که پردیس دانشگاهی کوئینز به دانشجویان و بازدیدکنندگان ارائه می دهد. پاییز یکی از بهترین زمان ها برای بازدید از این دانشگاه است چرا که برگ ها رنگ های زیبای قرمز و نارنجی پیدا می کنند و منظره ای جذاب در مقابل ساختمان های تاریخی آن ایجاد می کند. دانشجویان این دانشگاه زمان زیادی را در کتابخانه داگلاس سپری می کنند و دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد، چرا که نه تنها ساختمان آن بسیار زیبا است بلکه طبقه چهارم آن دارای اتاقی به نام «هری پاتر» هم است. با اینکه این پردیس دانشگاهی به اندازه سایر دانشگاه های این فهرست بزرگ نیست، ولی دانشجویان و اساتید آن از روحیه بسیار بالایی در دانشگاه کوئینز برخوردار هستند.

دانشگاه لیک هد دارای دو پردیس است، یکی در اوریلیا و دیگری در تاندر بی. در تاندر بی شما می توانید یکی از زیباترین پردیس های دانشگاهی در کانادا را ببینید. این پردیس به مساحت 116 هکتار دارای 39 ساختمان و فضای سبز بسیار زیادی است. در اینجا ساختمان های تاریخی مثل دیگر دانشگاه هایی که در این لیست معرفی کردیم وجود ندارد، ولی در عوض طبیعتی زیبا در همه جای آن خواهید یافت. ساختمان ها با پنجره های از کف تا سقف طراحی شده اند تا هم اساتید و هم دانشجویان این حس را داشته باشند که انگار بیرون از ساختمان حضور دارند. با وجود باغ هایی پر از گل های زیبا و دریاچه تامبلین جای تعجب نیست که چرا اغلب کلاس ها در ماه های گرم در فضای بیرون برگزار می شود.


1. دانشگاه رویال رودز – ویکتوریا، بریتیش کلمبیا

 زیباترین دانشگاه های کانادا


6. دانشگاه بیشاپ – شربروک، کبک

 زیباترین دانشگاه های کانادا

دانشگاه وسترن هم دارای معماری تاریخی و هم ساختمان ها و امکانات مدرن است. پردیس دانشگاهی آن در مجاورت رود تیمز واقع شده است. شهر لندن در استان اونتاریو هیجان انگیزترین شهر در این لیست نیست، و به همین خاطر دانشجویان سرگرمی های خود را ایجاد کرده اند از جمله اسکی و سواری با اسنوبرد در زمستان. ساختمان های سبک معماری گوتیک بازسازی شده اند تا هم جذابیت آن ها حفظ شود و هم فضای داخلی آن پاسخگوی نیازهای دانشجویان باشد. برنامه هایی برای اضافه کردن ساختمان های بیشتر به این پردیس دانشگاهی در آینده نزدیک وجود دارد.

پردیس دانشگاهی بریتیش کلمبیا با دارا بودن محیطی شگفت انگیز و چشم اندازهایی مهیج  بدون شک یکی از زیباترین پردیس ها در کانادا است. پردیس ونکوور در قسمت غربی شبه جزیره بورارد و در میان جنگل، اقیانوس و کوهستان ها قرار دارد. رسیدن به مرکز شهر ونکوور تنها بیست دقیقه زمان می برد و سواحل زیادی در فاصله کوتاهی از پردیس وجود دارد. علاوه بر این ها، ساختمان های بسیار زیبایی هم در اینجا وجود دارند. شما چه این پردیس را از بالا ببینید، چه از داخل آن رد شوید یا اینکه به عنوان دانشجو در آن تحصیل کنید، در همه حال برایتان شگفت انگیز خواهد بود.

مک گیل نه فقط یک، بلکه دو پردیس دانشگاهی زیبا دارد که هر کدام شکوه خاص خود را دارد. پردیس دانشگاهی مرکز شهر دارای گیاهان سرسبزی از دامنه های کوه مونت رویال به همراه بیش از 70 ساختمان مدرن و زیبا از نظر هنری است. از طرف دیگر، پردیس دانشگاهی مک دونالد در بالاترین نقطه جزیره مونترآل واقع شده و دارای ساختمان های صد ساله، چندین مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری و درختستانی زیبا با مسیرهای اسکی است و فقط کمی با رودخانه باشکوه سنت لورنس فاصله دارد. هر دو پردیس دانشگاهی مک گیل بسیار زیبا و چشم نواز هستند.


9. دانشگاه تورنتو – تورنتو، اونتاریو

 زیباترین دانشگاه های کانادا

10. دانشگاه مک گیل – مونترآل، کبک

 زیباترین دانشگاه های کانادا


8. دانشگاه کوئینز – کینگستون، اونتاریو

 زیباترین دانشگاه های کانادا

دانشگاه تورنتو سه پردیس دانشگاهی مختلف دارد ولی از نقطه نظر زیبایی، هیچ یک نسبت به دیگری برتری ندارد. پردیس دانشگاهی سنت جرج در مرکز شهر واقع شده و معماری تاریخی را با فضای سبز به خوبی ترکیب کرده است. بادیدکنندگان می توانند به کالج ویکتوریا سر بزنند و ساختمان اولد ویک، قدیمی ترین و احتمالاً زیباترین ساختمان این کالج، را تماشا کنند. پردیس دانشگاهی میسیساگا در فضای سبز محافظت شده رودخانه کردیت واقع شده و چشم اندازی زیبا را برای دانشجویان و بازدیدکنندگان فراهم می کند.


7. دانشگاه وسترن – لندن، اونتاریو

 زیباترین دانشگاه های کانادا

این دانشگاه کوچک علوم مقدماتی در شهر کوچک شربروک زیبایی های بسیاری برای ارائه دارد. دانشگاه بیشاپ در سال 1843 تأسیس شد و هدفش این است که تمام وجود یک شخص را آموزش دهد، نه اینکه فقط روی موضوعی خاص تمرکز کند. پردیس دانشگاهی آن بیش از 200 هکتار مساحت دارد، و برخی از تاریخی ترین ساختمان های کبک را می توان در آن یافت. حتی مراسم عروسی زیادی در این پردیس دانشگاهی برگزار می شود. مک گریر هال قدیمی ترین ساختمان پردیس است و نمایی قرمز و شبیه به قلعه دارد، که وقتی برف سفید رنگ آن را احاطه می کند حتی زیباتر هم به نظر می رسد. دانشجویانی که در دانشگاه بیشاپ تحصیل می کنند دوستانی پایدار باقی می مانند.


4. دانشگاه مک مستر – همیلتون، اونتاریو

 زیباترین دانشگاه های کانادا

]]>
http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=447 0
الگاروه؛ ساحلی خیال انگیز در پرتغال – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=446 http://zohalgraphic.ir/?p=446#respond Tue, 07 Nov 2017 06:31:13 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=446 وب‌سایت همشهری شش و هفت – فاطمه عسگری آزاد: الگاروه جزو سواحل امن و محبوب پرتغال محسوب می‌شود؛ سواحلی با آب و هوای تقریبا ثابت و آفتابی در طول سال و امکانات لازم برای گذراندن یک تعطیلات دوست داشتنی
معماری ممتاز

 الگاروه؛ ساحلی خیال انگیز در پرتغال

تاویرا که در نزدیکی ساحل شرقی الگاروه واقع شده یکی از زیباترین شهرهای این منطقه است. شهر که در دو طرف رودخانه زیبای گیلائو(Gilão) واقع شده است، به واسطه میراث تاریخی رومی‌ها شهرت یافته ‌است. سقف خانه‌های تاویرا مخصوص این منطقه است و معماری زیبای شهر ترکیبی از خانه‌های منحصر به فرد را به‌وجود آورده است. 21 کلیسای قدیمی، پلی که در قرن 17به جای پل غرق شده‌ رومی‌ها ساخته شد و نیز باغ‌های سرسبز با میوه‌های رنگارنگ، جاذبه‌های این شهر را تشکیل می‌دهند.
هنر خوردن ساردین

بهترین مکان اقامت

به‌طور کلی الگاروه یک منطقه ارزان محسوب می‌شود، اما اگر دوست دارید سراغ هتل‌های ساحلی ‌ یا ریزورت‌های بین‌المللی بروید باید هزینه بیشتری متقبل شوید. شما می‌توانید برای اقامت سراغ هتل‌های مجهز شهر بروید ‌ یا در مسافرخانه‌ها شب را به صبح برسانید. به هر حال طبیعت بیرون به قدری زیبا‌ست که مدت محدودی را در اتاق خواهید گذراند.

در حقیقت سه الگاروه وجود دارد که آنها را اینگونه نامگذاری کرده‌ام؛ عارفانه شرقی، مرده مرکزی و غرب وحشی! اکثر کسانی که مقصدشان فارو است در شهرهای مرده مرکزی مانند ویلامورا، آلبوفییرا و لاگوس اقامت می‌کنند و در ریزورت‌های ساحلی سفرشان را می‌گذرانند‌ اما اگر شما کمی ماجراجویی به خرج دهید الگاروه افسانه‌ای را خواهید دید. با یک ماشین سواری 20 دقیقه‌ای می‌توانید خودتان را به بخش جنوب اروپا برسانید و حومه‌های خوش عطر و زیبا را از نزدیک لمس کنید. بخشی که عارفانه شرقی نامگذاری کردم، در حقیقت بخش مرزی الگاروه است. رود گاردینا الگاروه را از اسپانیا جدا می‌کند. در این منطقه دره‌های سرسبز، پرنده‌های مهاجر و منظره‌های خیره‌کننده انتظارتان را می‌کشند.

ساحل شرقی جایی است که اقیانوس توسط جزایر شن و ماسه‌ای جدا شده و پارک‌های آبی طبیعی شکل گرفته‌اند که در آنها فلامینگوها و دلفین‌ها آزادانه زندگی می‌کنند. خط ساحلی مرکزی الگاروه به طرز بی‌رحمانه‌ای توسعه یافته اما حتی در این بخش هم می‌توانید پرندگان بومی پرتغال و همچنین درختان انجیر و بادام را از نزدیک ببینید و با زندگی آرامش بخش مردم این سرزمین آشنا شوید. برای اعرابی که بیش از 900 سال در این خطه حکمرانی کرده‌اند اینجا «الغرب» نامیده و به‌عنوان نقطه پایانی جهان شناخته می‌شد. اگر به بخش غربی بروید با وجود صخره‌های مستحکم و جریان سریع آب، متوجه خواهید شد که چرا اینجا را غرب وحشی نامیده‌ام. در این منطقه می‌توانید با بودجه کمتری بیشتر خوش بگذرانید. سفر به الگاروه به‌معنای سفری کم خرج، تماشای چشم‌اندازهای عالی و شناخت سنتی مهمان نوازانه در کنار زیباترین سواحل پرتغال است که کمتر گردشگری می‌تواند به آن فکر نکند.
  از هیجان رالی تا مجسمه‌های شنی

 الگاروه؛ ساحلی خیال انگیز در پرتغال

چگونه برویم؟

کشور پرتغال جزو کشورهای شنگن است و شما باید مراحل مشخص این گرفتن روادید را طی کنید. برای درخواست روادید این کشور باید اصل گذرنامه، دو قطعه عکس، ترجمه انگلیسی از تمام صفحات شناسنامه، گواهی اشتغال و مدارک مالی ترجمه شده را همراه داشته باشید. دریافت وقت سفارت از طریق سایت این سفارتخانه به‌صورت آنلاین صورت می‌گیرد و همراه داشتن فرم مشخصات فردی و حضور شخص در روز مصاحبه ضروری است. سفارت پرتغال در تهران و در خیابان دروس قرار دارد. برای رسیدن به الگاروه باید خودتان را به فارو برسانید و این کار از طریق خطوط هوایی بریتیش ایرویز، قطر ایرلاین، لوفت هانزا و ایرفلوت میسر است.
محبوب گلف دوستان

 الگاروه؛ ساحلی خیال انگیز در پرتغال

ویلامورا پنج دوره میزبان مسابقات قهرمانی گلف بوده است و اگر شما هم به این ورزش علاقه‌مند هستید باید سری به این منطقه بزنید. اکثر گردشگرانی که این شهر را برای اقامت انتخاب می‌کنند به گلف علاقه دارند. به همین دلیل هتل‌ها این نیاز را در اولویت قرار داده‌اند و زمین‌های سرسبز بازی را برای مهمانان‌شان فراهم کرده‌اند. اگر اهل تفریحات گران‌قیمت هستید، اینجا بهترین مکان است. می‌توانید سری به رستوران‌های لوکس بزنید و از طبیعت هم لذت ببرید. همچنین می‌توانید یک قایق پدالی برای گردش در آب کرایه کنید و دل به آب بزنید.
خرید و دیگر هیچ

 الگاروه؛ ساحلی خیال انگیز در پرتغال

 ساردین یکی دیگر از غذاهای معروف این منطقه است که به شکل کبابی، آب پز و سرخ شده به همراه گوجه فرنگی، پیاز و فلفل سبز خرد شده سرو می‌شود. خوردن ساردین در این منطقه آداب خاصی دارد که هنوز محلی‌ها به آن پایبند هستند. آنها ساردین را روی تکه‌ای نان می‌گذارند و یک طرف آن را می‌خورند و بعد سراغ بخش دیگر ماهی می‌روند. در حقیقت از ساردین فقط سر، دم و اسکلت آن به جای خواهد ماند و در نهایت خرده‌های نان را هم می‌خورند. این شیوه خوردن ماهی نوعی هنر محلی به شمار می‌آید که کاملا حرفه‌ای انجام می‌شود و شما هم می‌توانید از آنها تقلید کنید؛ گرچه کار چندان ساده‌ای برای شما نخواهد بود.

ساحل رویایی

 الگاروه؛ ساحلی خیال انگیز در پرتغال

هتل پین کلیفز(Pine Cliffs) 4دقیقه پیاده تا ساحل فاصله دارد. این هتل پنج ستاره مجهز منظره زیبایی از صخره‌های ساحلی و اقیانوس اطلس را پیش روی‌تان قرار می‌دهد که جان می‌دهد برای عکاسی. چهار رستوران، باشگاه گلف، زمین تنیس ساحلی، مرکز ورزش‌های آبی، سالن ورزشی و اسپا از دیگر امکانات این هتل است. همه اتاق‌های هتل به زیبایی تزئین شده و بالکن‌ها منظره خیره کننده‌ای از باغ یا دریا را پیش چشمان شما قرار می‌دهند. برای اقامت در این هتل رؤیایی باید شبی حدود 300دلار بپردازید.
لوئل از گذشته یک مرکز تجاری پر جنب و جوش بوده که بر پایه اصول مراکز تجاری رومی ساخته و قلعه قرن 12آن هم برای دفاع از بنیان شهر بنا شده بود. در این شهر به تأثیر فرهنگ اعراب مسلمان به‌خوبی پی خواهید برد که ویرانه‌های بازمانده از یک حمام اسلامی ازجمله آنهاست. در عمارت زیبای کاپالا نوسا سنورا دا کنسینا می‌توانید کاشی‌های زیبای مربوط به قرن 16 را ببینید، درحالی‌که بخشی از طبقه همکف آن ساختار خانه‌های قرن 12را در خود جای داده‌ است.

سه چهره متفاوت

وب‌سایت همشهری شش و هفت – فاطمه عسگری آزاد: الگاروه جزو سواحل امن و محبوب پرتغال محسوب می‌شود؛ سواحلی با آب و هوای تقریبا ثابت و آفتابی در طول سال و امکانات لازم برای گذراندن یک تعطیلات دوست داشتنی. از این سواحل بود که پرتغالی‌ها برای نخستین بار به فکر سفرهای حماسی افتادند و کشف سایر ملت‌ها، فرهنگ‌ها و گسترش امپراتوری خود را رقم زدند. اگر به سمت غرب الگاروه بروید می‌توانید ساحل‌های سنگی را ببینید که با ریزورت‌ها و هتل‌های ساحلی پر شده‌اند.

سواحل شرقی بین فارو و مرز اسپانیا محیط کاملا متفاوتی دارند. بسیاری از آنها جزو مناطق حفاظت شده طبیعی به شمار می‌روند و در آنها تلاش شده مرز شهر و ساحل طبیعی به‌طور کامل حفظ شود. در این محدوده برای دسترسی به جزایر گاهی باید سوار قایق شوید تا بتوانید زیبایی‌های منطقه را از نزدیک ببینید. در اینجا بیش از سایر نواحی الگاروه احساس می‌کنید که در پرتغال هستید؛ سبک معماری هتل‌ها و غذاهای سنتی این منطقه کاملا اصیل است.

باغی سر سبز

هتل باغ فالسیا(Falésia) یکی از بهترین انتخاب‌ها در آلبوفیه است. از هتل تا ساحل تنها یک دقیقه پیاده راه است و شما می‌توانید از استخر سرپوشیده و فضای باز هتل استفاده کنید. تمام اتاق‌های هتل مجهز به دستگاه تهویه هوای مطبوع، تلویزیون و بالکن است. آشپزخانه همراه با مایکروویو و یخچال نیز در اتاق‌ها درنظر گرفته شده است. برای اقامت در این هتل باید شبی 150دلار هزینه کنید.

واقعیت این است که مواد غذایی متعددی توسط کاشفان پرتغالی به اروپایی‌ها معرفی شده از جمله؛ فلفل، گشنیز، زنجبیل، کاری و فلفل پاپریکا. محصولاتی چون برنج، چای، بادام زمینی، گوجه فرنگی و سیب زمینی هم برای نخستین بار از بندر این شهر به اروپا وارد شده است. ماهی تازه‌ از آب‌‌گرفته و ترکیب آن با سبزیجات و میوه‌های فصلی مواد اصلی غذاهای الگاروه را تشکیل می‌دهند.

پیش غذاهای این منطقه را که شامل زیتون، پنیر و نان تازه است، می‌توانید در هر میز غذایی بیابید. سوپ هم در وعده‌های غذایی الگاروه نقش مهمی دارد؛ به‌ویژه سوپ ماهی که در فصل زمستان هواداران بسیاری دارد. در مورد غذاهای دریایی این سرزمین دقت داشته‌باشید که چه زمانی ماهی را از منوی غذایی انتخاب کنید. مردم الگاروه ریشه‌های کاتولیک دارند و به همین دلیل یکشنبه‌ها را روز تعطیل می‌دانند. در نتیجه شما معمولا روزهای دوشنبه نمی‌توانید ماهی تازه بیابید و بهتر است سراغ منوی غیردریایی بروید. از غذاهای سنتی این سرزمین می‌توان به مرغ پیری پیری(Chicken Piri Piri) اشاره کرد که در سس تند و روغن زیتون غوطه‌ور است.
بخش داخلی الگاروه به‌خصوص در نواحی مرز اسپانیایی و اطراف آلکوتیم(Alcoutim) هنوز توسعه نیافته محسوب می‌شود‌ اما بازدید از ویرانه‌های رومی و بازار سنتی شهر باعث شده که این بخش از شهر هم ارزش بازدید داشته باشد. اگر به‌دنبال ماجراجویی در یک جنگل سرسبز و بازدید از یک شهر شگفت‌انگیز هستید باید سری به کالداس دِ مونچیکو (Caldas de Monchique) بزنید که تصاویر زیبایی از کوه‌های سرا دِ مونیککی(Serra de Monchique) را پیش چشمان‌تان قرار می‌دهند.

الگاروه؛ ساحلی خیال انگیز در پرتغال 

چشم‌انداز بی‌نظیر

اگر به‌دنبال یک هتل ساحلی با امکانات عالی هستید هتل بلمار (Belmar) یکی از بهترین گزینه‌هاست. از هتل تا ساحل تنها دو دقیقه پیاده راه است و شما می‌توانید از هتل ساحل زیبای پورتو داس را ببینید. این هتلداری استخر فضای باز، مرکز‌های مختلف آب درمانی و اسپاست. شما می‌توانید منظره اتاق‌تان را رو به ساحل ‌ یا باغ انتخاب کنید و از تماشای آن لذت ببرید. رستورانی با غذاهای محلی و بین‌المللی هم در هتل آماده پذیرایی از شماست. برای اقامت در این هتل باید شبی 200دلار بپردازید.

اولهو شهری است که اقیانوس در آن حرف اول را می‌زند. این بندر ماهیگیری مجموعه‌ای از بهترین غذاهای دریایی، خیابان‌های پر جنب و جوش و سواحل هیجان انگیز را در خود جای داده است. هر صبح بازار ماهی‌ با انواع و اقسام ماهی‌های تازه و نقره‌ای پر می‌شود و در کنار آن شما می‌توانید میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ تازه را هم ببینید.

  شهر اقیانوس

 الگاروه؛ ساحلی خیال انگیز در پرتغال

هفت نقطه‌ای که نباید از دست بدهید

الگاروه در جنوبی‌ترین منطقه پرتغال قرار دارد و یکی از محبوب‌ترین نقاط تفریحی اروپا محسوب می‌شود. این منطقه زیباترین سواحل پرتغال را در خود جای داده است. بیش از 50درصد گردشگران پرتغال به این منطقه سفر می‌کنند و به همین دلیل در بخش مرکزی آن می‌توانید بهترین امکانات رفاهی مورد نیاز را برای گردشگران بیابید. اگر اهل ماجراجویی هستید و دوست دارید ورزش‌های ساحلی مختلف را تجربه کنید باید سری به این منطقه بزنید. اگر هم به‌دنبال آرامش می‌گردید و دوست دارید در سواحل بکر قدم بزنید بازهم الگاروه مقصد شماست. در ادامه شما را با هفت نقطه دیدنی این منطقه آشنا می‌کنیم تا بتوانید با توجه به سلیقه گردشگری خود مقصد اصلی خود را مشخص کنید و برای روزهای سفرتان برنامه‌ریزی کنید.
 
فارو

 الگاروه؛ ساحلی خیال انگیز در پرتغال

فارو پایتخت شلوغ الگاروه محسوب می‌شود و فرودگاه بین‌المللی آن دروازه ورود بسیاری از گردشگران برای کاوش در جنوب پرتغال است. فارو به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر این منطقه بیش از 50هزار نفر جمعیت دارد. اگرچه بخش قدیمی فارو گردشگران بیشتری را به‌خود فرامی‌خواند اما این شهر یک مرکز صنعتی مدرن محسوب می‌شود. دیوارهای دفاعی محکم شهر در دوران رومی‌ها ساخته شده و جزو قدیمی‌ترین آثار شهر به شمار می‌روند. کل شهر در زمین لرزه بزرگ سال 1755آسیب‌های شدیدی دید. بسیاری از آثار باقی‌مانده شهر مربوط به قرن 18و 19می‌شود. خیابان‌های سنگفرش شده پیرامون کلیسای جامع با کافه‌ها و کارگاه‌های صنایع‌دستی از نقاط محبوب گردشگران شهر محسوب می‌شود.
تقویم سفر

تصویر ذهنی بسیاری از مسافران پرتغال یک منطقه سرسبز همراه با شکوفه‌های صورتی زیباست که آسمان آبی آن را در برگرفته است. برای دیدن این تصویر، بهترین زمان تابستان است. به‌طور کلی الگاروه در هر فصلی از سال آماده پذیرایی از گردشگران است‌ اما تابستان که خورشید به‌طور کامل به شهر می‌تابد بر تعداد گردشگران افزوده می‌شود و این به‌معنای گران شدن اتاق‌ها و پروازهاست. اگر زمستان راهی این منطقه شوید گرچه در طول روز خورشید می‌تابد‌ اما برای تفریحات آبی هنوز هوا سرد است. بنابراین بسیاری از تفریحات فهرست شما کم خواهند شد. با این حال، در زمستان الگاروه بسیار خلوت و ارزان است و به همین دلیل برای برخی مسافران جذابیت پیدا می‌کند.
مسیر خاطره‌انگیز

بخش شرقی الگاروه غالبا خلوت است و نامش را در بسیاری از فهرست‌های گردشگری نخواهید دید، اما تقریبا 40 کیلومتری شمال ویلا رئال روستای زیبایی به نام آلکوتیم(Alcoutim) قرار دارد که حتی رانندگی در مسیر آن ارزش سفر به آن را آشکار خواهد کرد. در این منطقه رودخانه گوادیهان را که مرز طبیعی بین اسپانیا و پرتغال را مشخص کرده از نزدیک خواهید دید. این بندر که رودخانه‌‌ای استراتژیک از آن می‌گذرد در طول تاریخ توسط یونانی‌ها، رومی‌ها و اعراب کنترل می‌شد. قلعه قرن 14و موزه باستان‌شناسی این روستا از نقاط دیدنی آن محسوب می‌شوند.
هر چه بیشتر به سمت غرب بروید سواحل خشن‌تر می‌شوند تا شما به روستاهایی مانند سالما(Salema) و بورگائو(Burgau) برسید که در گذشته مرکز ماهیگیری بوده‌اند. این روستاها امروز برای علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ گذشته این سرزمین جذابیت دارند. سواحل بخش غربی خلوت‌تر هستند و امکانات محدودی برای گردشگران ارائه می‌دهند، اما اگر به‌دنبال موج سواری هستید اینجا نقطه ایده‌آل شما خواهد بود.

الگاروه یک مقصد محبوب گردشگری است که در تمام طول سال میزبان جشنواره‌ها و رویدادهای مختلف است. اگر از تماشای مسابقه، موسیقی، لباس‌های محلی رنگارنگ و جشنواره‌های دسته جمعی لذت می‌برید باید فهرست مهم‌ترین رویدادهای این سرزمین را پیش از سفر نگاه کنید. در ادامه شما را با سه مورد از مهم‌ترین جشنواره‌های این منطقه آشنا خواهیم کرد.

    کوین گولد/ نویسنده گاردین

لوئل یک شهر بازاری شلوغ است که شخصیت ممتاز و گذشته شگفت‌انگیزی داشته است. این شهر بهترین مکان برای گردش در بازار میوه و سبزیجات است. صبح شنبه با هجوم کشاورزان به شهر غوغای هیجان‌انگیزی در بازار ایجاد می‌شود که دیدنی است.

 بزرگ‌ترین کارناوال الگاروه در لوئل بین 26تا 28 فوریه برگزار می‌شود که شامل مسابقه، موسیقی و پایکوبی محلی است. این جشنواره شامل مهمانی‌های خیابانی، کارناوال‌هایی با لباس‌های محلی و مسابقاتی همراه با جوایز هیجان‌انگیز است. هفته طبیعت فرصت مناسبی برای کشف الگاروه است. این جشنواره در‌ ماه مه بین روز پنجم تا چهاردهم برگزار می‌شود و شامل تورهای گردشگری برای تماشای پرندگان، اسب سواری، قایق‌سواری و پیاده‌روی در طبیعت است.

جشنواره طبیعت الگاروه بیش از 130 فعالیت در فضای باز را برای بیش از شش هزار گردشگر درنظر می‌گیرد. رالی پرتغال امسال پنجاهمین سالگرد خود را جشن می‌گیرد و از گیمرها آغاز شده و تا الگاروه ادامه خواهد داشت. این رالی مکان مناسبی برای تماشای سریع‌ترین رانندگان جهان در پیست مسابقه است. جشنواره مجسمه‌سازی‌ با شن هم که از‌ماه مه تا اکتبر برقرار است یکی از جشنواره‌های محبوب این سرزمین به شمار می‌آید. این جشنواره سالانه با موضوعات مختلف برگزار می‌شود و هنرمندان و گردشگران بسیاری را به‌خود جلب می‌کند.
هتل آپارتمان مجهز

اگر به‌صورت گروهی سفر می‌کنید و می‌خواهید در هزینه‌های‌تان صرفه جویی کنید پیشنهاد ما هتل آپارتمان واله دِ کاروس (Vale de Carros) است. این هتل در یک تپه سر سبز در نزدیکی آلبوفیه واقع شده و مجهز به دو استخر، زمین تنیس و رستوران است. تمام اتاق‌ها دارای آشپزخانه، میز ناهارخوری، حمام اختصاصی همراه با وان و تلویزیون است. برای اقامت در این هتل باید دست‌کم شبی 60دلار بپردازید.

]]> http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=446 0 جنگل حرای قشم؛ طلای سبز خلیج فارس – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=445 http://zohalgraphic.ir/?p=445#respond Mon, 06 Nov 2017 05:57:04 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=445 وب سایت کارناوال: طبیعت ایران در هر گوشه اش، جلوه ای سحرانگیز را جای داده که حکایت از اعجاز خالق هستی دارد
اولین دهل قشم از تنه درختان حرا

کاربرد و فواید درختان جنگل حرا

خرچنگی که گیتار می زند

جاندارانی که حرا را برای زیست انتخاب کرده اند

 جنگل حرای قشم | طلای سبز خلیج فارس

جنگل حرا به دلیل مساعد بودن شرایط اکولوژی زیستگاه و مامن بسیاری از آبزیان و دوزیستان، نرم‌تنان، سخت‌پوستان، پرندگان و ماهیان است. از جمله پرندگان در این جنگل ها می توان به مرغ ماهیخوار، لک‌لک، مرغ سقا، مرغابی و مرغ دریایی، حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه، کاکائی و… اشاره نمود.
در فصل زمستان گل های سفید یا زردرنگی به صورت خوشه ای و بلند و باریک بر روی درخت نمایان می شوند و چهره ی متفاوتی به آن می دهند. میوه این گیاه قهوه ای و بیضی شکل و یا گلابی شکل است و در فصل بهار می رسد و قابل خوردن می شود.

آب در این جنگل ها بالاترین کیفیت را از نظر مواد غذایی و خواص فیزیکوشیمیایی دارد که جزر و مد نقش مهمی در این زمینه ایفا می نماید و به همین دلیل است که  آبزیان برای تخم ریزی و رشد نوزادان خود که حساس ترین مرحله تولید مثل محسوب می گردد به این جنگل ها پناه می برند.

این درخت برای ساکنان بومی نقشی حیاتی دارد و در زمینه های تامین غذا و علوفه دام، تولید چوب، تولید ذغال، تهیه خمیر کاغذ، تولید عسل ، تولید ابریشم مصنوعی، تولید الکل و شکر، مصارف پزشکی، صنایع کبریت سازی، درمان بیماری های پوستی شایع در هرمزگان و … به کار می رود.

از نظر علمی این گیاهان در دوره ائوسن و الیگوسن یعنی در حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال پیش به وجود آمده اند و امروزه در مناطق گرمسیری در اطراف اقیانوس هند، آرام ،اطلس و نواحی گرمسیری آمریکا، مکزیک و جنوب شرقی آفریقا، استرالیا، زلاندنو و آسیای شرقی دیده می شوند. در ایران نیز ۸ منطقه حفاظت شده بین المللی، میزبان این درختان می باشند.

۲- چندل

 جنگل حرای قشم | طلای سبز خلیج فارس

البته حرا تنها گیاه موجود در جنگل حرا نیست بلکه در میان آنها درخت چندل نیز به چشم می خورد که گاهی به اشتباه همان حرا در نظر گرفته می شود. چندل گونه ای از گیاهان است که مانند حرا بیشتر در مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری می‌روید.
شاید برخی از تعداد زیاد موش‌ها در این جنگل ها به ستوه آمده باشند و آنها را آفت بپندارند اما همین موش خرماها باعث می شوند تا معروفترین شاهین دنیا که نامش شاهین سینه خیاری آفریقایی است راهش را به سمت حرا کج کند. این شاهین گرانترین قیمت را در امارات دارد و با قیمت حدود ۶۲ میلیون تومان خرید و فروش می شود.

راهی استان هرمزگان هستیم و می خواهیم از جاذبه ای در طبیعت جزیره قشم برایتان سخن بگوییم؛ جزیره ای با شهرت جهانی که در میان آب های نیلگون خلیج همیشه فارس آرمیده و به عنوان بزرگترین جزیره در ایران شناخته می شود. جلوه های طبیعی بسیار زیبایی در این جزیره به چشم می خورند اما در میان آنها جنگلی وجود دارد که همیشه سبزپوش است و داغی آفتاب و شوری آب هم نمی تواند به حیاتش خدشه ای وارد کند.

جنگل حرای قشم | طلای سبز خلیج فارس

نگاهی نزدیک تر به پوشش گیاهی حرا
حرا برگ هایی با ظاهر بیضی شکل و قاعده‌ای باریک دارند و به شکل دوک به نظر می رسند. رنگ سبز و براق این گیاهان بسیار جالب توجه می باشد و پشت برگ های آنها نیز سفید یا خاکستری رنگ است. طول این برگ ها به حدود ۵ تا ۵/۷ سانتی‌متر می رسد و خود درخت در اندازه های ۳ تا ۶ متر دیده می شود.

ویژگی های آب در جنگل های حرا

لاک پشت های سرخ، سبز، پشت چرمی و عقابی خلیج فارس نیز علاقه ی زیادی به زیست در جنگل های حرا از خود نشان می دهند چرا که علاقه زیادی به خوردن ریشه و برگ درختان حرا دارند که احتمالا بر روی قوه باروری و مقاومت آنها تاثیر می گذارد.

چهار عامل حرارت، شوری دریا، جریان های ملایم دریایی و جنس خاک تعیین کننده نحوه پراکنش جنگل های حرا هستند اما ویژگی های جنگل های حرا یا مانگرو بستگی خیلی زیادی به شرایط اقلیمی، شکل زمین در اراضی ساحلی، دامنه جزر و مد، نوع خاک و جریان آب شیرین دارد. همین مسئله سبب می شود که این جنگل ها از نظر ترکیب گونه ای، تفاوت های زیادی با یکدیگر داشته باشند اما جنگل های حرای جنوب کشور ما بر خلاف اغلب جنگل های مانگرو جهان هستند و تنها از یک گونه و به ندرت از دو گونه تشکیل شده اند که در ادامه به آنها می پردازیم:

۱- حرا
به سبب تراکم جنگل و تعدد آبراهه های  فرعی و بن بست، باید از وارد شدن به مسیرهای ناشناخته خودداری کرد پس قایقرانان را تحت فشار قرار ندهید.

 جنگل حرای قشم | طلای سبز خلیج فارس

گل طلایی این درخت بسیار ریز و کوچک و دارای ۴ گلبرگ است و هر گلبرگ بیشتر از چند میلی متر طول ندارد اما عطر شیرین و خنک آن تا شعاع چند متری به مشام می رسد. این گل ها در اواخر تیر و اواسط مرداد دیده می شوند و غذای مطلوبی برای زنبورهای عسل و پرندگان به شمار می روند.

 ریشه های اصلی این درخت کوتاه و کم عمق اند و شکل منظمی ندارند اما باز هم جالب و زیبا به نظر می رسند و به هنگام جزر دریا به خوبی نمایان هستند. از ریشه های اصلی، ریشه های فرعی و باریک و عمودی اسفنجی شکلی به سمت بالا منشعب می شوند که به طور متوسط تا ۳۰ سانتی متر از سطح زمین بالاتر می روند. ریشه های هوایی، به تدریج دور درخت را می پوشانند تا امکان زیستگاهی باتلاقی را برای این گیاه فراهم کنند. راز حیات این گیاه در همین ریشه ها است که از شوری آب می کاهند تا امکان تغذیه گیاه از آب بسیار شور دریا برای آن میسر شود.

جنگل حرای قشم | طلای سبز خلیج فارس 

در این ریشه ها، چیزی به نام پنوماتوفِر وجود دارد که در شرایط غرق شدن در آب به هنگام مد اکسیژن آب به گیاه می رسانند. پنوماتوفر‌ها دارای عدسک هایی هستند که که با باز و بسته شدن خود، فقط اجازه ورود اکسیژن آن را به درون ریشه می دهند.
۳- آرامش و سکوت منطقه را در طول بازدید از جنگل بر هم نزنید و به مسائل بهداشتی و حفظ محیط زیست آبی و خاکی منطقه توجه کامل داشته باشید.

از آنجا که جنگل های حرا شور پسند هستند، مقدار زیادی نمک را از آب دریا می گیرند و با ذخیره آن در خود باعث کاهش شوری می شوند. از سوی دیگر ریشه ی این درختان، املاح مضر را در آب جذب کرده و از این طریق کمک شایانی به زندگی آبزیان موجود در این نواحی می کنند.

از انواع ماهیان منطقه حرا نیز می توان به بیاه، حلوا سفید، شورت ، سنگسر، شانک ، عروس ناخدا و ماهی های تیره ساردین اشاره کرد که بیشتر در فصول گرم در منطقه دیده می شوند.

این گیاه، درختی همیشه سبز و دریازی است که ارتفاعی بین ۱۰ تا ۱۵ متر در سواحل دریا دارد و دارای رشدی متوسط می باشد. ریشه های این درخت از تنه اصلی و یا شاخه های بزرگ و قطور فرعی شکل می گیرند و از روی ساقه ها به صورت کمانی به داخل زمین فرو می روند. برگ‌های چندل به صورت بیضی، چرمی شکل و نوک دار هستند و حدود ۱۲ سانتیمتر طول و ۶ سانتیمتر عرض دارند.

دارای شاخ و برگ ضخیم هستند .

فرم ریشه آنها دارای حالت خاص خود می‌باشد .

درخت حرا از تیره شاه پسند و شوره زی است و بر دریا و آب شور زندگی می کند. این جنگل ها طی میلیون ها سال شکل گرفته و موفق به سازگاری با آب شور دریا و سواحل جزر و مدی شده اند. این گیاهان قادر به ادامه حیات در دمای کمتر از ۵ درجه سانتی گراد نیستند و شوری بین ۲۰ تا ۳۲ در هزار، بهترین شرایط را برای رشد آنان فراهم می کند.

 عسل حرا کیلویی ۷۰۰ هزار تومان

این گیاه در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر، در بوشهر گُرم و در بعضی از نقاط، تول خوانده می‌شود و به عربی نیز آن را شوری و شوره می نامند. نام علمی این گیاه Avicennia Marina است و گفته می شود که لینه، زیست شناس نامی جهان، به افتخار حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی (ابوعلی سینا) چنین نامی را بر آن نهاده است. برخی نیز این درخت را معجزه می دانند و معتقدند این گیاه از اشک چشم آدم روییده است.

در نواحی گرمسیری زندگی می‌کنند.

در مقابل شوری خاک و نوسان های درجه حرارت مقاوم هستند .

در آبراهه های اصلی این منطقه نیز نمونه هایی از دلفین های خلیج فارس به چشم می خورد که در زمان هایی خاص با جست و خیز خود در آب توجه گردشگران را به خود جلب می کنند.درختان حرا مرکز رشد و نمو انواع نرم تنان خوراکی نیز هستند که مهم ترین آنها انواع میگو می باشد.

 جنگل حرای قشم | طلای سبز خلیج فارس

بالا و پایین رفتن آب، باعث جابه جایی و انتقال آب از دریا به به این جنگل و بالعکس می شود که شوری را تعدیل کرده و در مناطقی که در صد تبخیر بالا است از رسیدن به درجات بالای شوری جلوگیری می نماید.

توصیه ها

جنگل های حرا از مناطق حفاظت شده کشور و یکی از ذخیره گاه های زیست کره است، پس رعایت نکات زیر در بازدید از آن ضروری است:
عسلی که ار حرا به دست می آید یکی از مرغوب ترین عسل ها و مفید ترین آنهاست. در امارات برای خرید هر کیلو از این عسل حدود ۷۰۰ هزار تومان می پردازند و مردم قشم آن را با قیمت حدود ۳۵۰۰۰۰ تومان تهیه می کنند. بهترین استفاده ی این عسل نیز مالیدن آن به روی صورت و به عنوان ماسک است.

میوه حرا، به شکل بادام است و به یک خامه باریک منتهی می‌شود. این میوه ها که در تابستان دیده می شوند، پس از مدتی جوانه‌ زده و به داخل آب می افتند. سپس در خاک های ساحلی ریشه دوانده و رشد می کند. به همین علت هر درخت حرا خود به منزله خزانه ای مهم و ارزشمند برای تولید درختان دیگر است. مردم محلی به این میوه ها  خرک یا کنگ می گویند. این میوه به رنگ سبز، زرد و سپس سیاه در می آید و داخل آن بر روی درخت جوانه می زند. وقتی که از درخت جدا می شود با جذب آب در هر جایی از جنگل که متوقف گردد، در همانجا می ماند و رشد می کند و به عنوان یک درخت تازه قد می کشد.به همین دلیل تولید مثل و تکثیر این گیاه یکی از شگفتی های آن است. دانه این گیاه بر روی درخت مادر می‌روید و تولید نهال می کند، سپس از درخت جدا شده و داخل مرداب می‌افتد و رشد خود را ادامه می دهد.

۲- شاخ و برگ درختان را قطع نکنید و به موارد ایمنی، مانند مراقبت از برخورد با شاخه درختان و خودداری از روشن کردن آتش، توجه داشته باشید.

حرا نام درختی از جامعه گیاهی مانگرو است که معرف اکوسیستم خاص در مناطق استوایی می باشد. این اکوسیستم از تجمع بسیار ویژه‌ای از گیاهان و جانوران در سواحل پستِ خورها، دلتاها، برکه‌ها و سواحل دریاها حاصل می شود و در عین حال معرف درختان و درختچه‌های این گونه از اکوسیستم‌ها نیز می باشد. مانگرو گیاهانی یک پله یا دو پله هستند که به صورت درخت یا درختچه دیده می شود و شاخه های اصلی و فرعی زیادی را تولید می نمایند. همه ی این گیاهان دارای چنین صفات مشترکی هستند:

گرانترین شاهین منطقه در حرا

مرغ باران یا آبچلیک (کارادریده) نیز در هنگام مهاجرت از میان جنگل حرا عبور می کند چرا که این منطقه محل مناسبی برای تغذیه آبچلیک‌ها و پلوه ها است. تعداد قابل‌توجهی از گونه‌های پرندگان اروپایی – آسیایی که حدود ۴۳ گونه ماهی خوارند در مسیر مهاجرت خود به آفریقا  از جنوب ایران و از میان خلیج‌فارس در نقطه باریک تنگه هرمز میان جزیره قشم و جزیره ابوموسی عبور می‌کنند و مناطق جزر و مدی حرا را به عنوان سرزمین استراحت و تغذیه انتخاب می نمایند.

 جنگل حرای قشم | طلای سبز خلیج فارس

بستر جنگل حرا مرطوب است و محل مناسبی برای پرورش مرغان ماهی‌خوار دریایی و به‌طور مشخص ماهی‌خوار دریایی سفید (اگرات آلبا) به شمار می رود.  یک سخت‌پوست دوزیست به نام «گِل خورک» نیز در میان این جنگل ها دیده می شود که نیروی کمکی درختان به شمار می رود چرا که با ایجاد سوراخ‌هایی در بستر لجن‌زار، نقش مهمی در تهویه خاک و اکسیژن‌رسانی به ریشه‌ها ایفا می کند. این جاندار از گونه های مورد علاقه اگرت ها، حواصیل هاو مخصوصا حواصیل هندی است و به همین دلیل این پرندگان جنگل های حرا را به عنوان مکانی ایده آل می دانند.
سالها پیش وقتی خبری از روش های موسوم امروزی برای لاغری نبود مردم آب و گل این منطقه را برای لاغر شدن استفاده می‌کردند. آب و گل جنگل حرا نمک و آهک دارد و از نظر مردم برای تناسب اندام می توان از آن استفاده نمود. مردم گل این جنگل را به تن خود می مالیدند و نیم ساعت در آب آن به شنا می پرداختند تا تاثیر آن را ببینند.

برخی نیز می گویند که این درخت سوغات یک ایرانی از هندوستان می باشد. او این درخت را به ایران آورده و در نزدیکی بندر لافت قشم کاشته است. عده ای عقیده دارند این درختان طی سالیان دراز تکامل یافته و از دست آسیب های انسانی، به بستر گلی سواحل و آب شور دریا پناه برده اند.

وب سایت کارناوال: طبیعت ایران در هر گوشه اش، جلوه ای سحرانگیز را جای داده که حکایت از اعجاز خالق هستی دارد. به هر نقطه ای از این سرزمین که برویم، جاذبه ای را خواهیم دید که ما را محو تماشای خود می کند و تصویری تازه را در ذهنمان حک می نماید. برای دیدن این زیبایی ها راهی نقاط بسیاری از کشورمان شدیم و برایتان از آنها سخن گفتیم. این بار نوبت جنوب کشورمان است که با جاذبه ای متفاوت غافلگیرمان کند و برایمان خاطره ای خوش بسازد.

۱- سلاح گرم برای شکار به همراه نداشته باشید و با توجه به نقش پروانه ها و حشرات در امر گرده  افشانی، از آوردن تورهای مخصوص برای صید آنها خودداری کنید.

لاغری با گل و لای حرا

پنج نوع از مارهای دریایی خلیج فارس نیز در حرا یافت می شوند و همچنین این منطقه، زیستگاه سخت پو ستانی چون انواع خر چنگ ویلن زن و دراز چنگ شناور و صورتی است.

درختان حرا آن قدر عمر می‌کنند که تنه هایشان بسیار محکم می گردند و به همین دلیل زمانی که تکنولوژی خالی کردن داخل چوب وجود نداشت، از آن برای ساخت دهل استفاده می نمودند. مردم دو سر چوب تنه های این درخت را برش زده و می بستند و آن را به دهل تبدیل می کردند. اولین دهل در جزیره قشم با چوب همین درختان ساخته شده و به همین دلیل اهمیت این درختان نزد مردم بسیار است.

جنگل حرای قشم | طلای سبز خلیج فارس

چوب این درختان دود سیاه ندارد و به سبب جذب آب نمک و مواد چربی، گزینه ی خوبی برای تهیه ذغال به شمار می روند. همین مرغوبیت سبب شده بود تا در گذشته این چوب ها به قطر فرستاده شوند اما امروزه جلوی این کار گرفته شده است.
میوه و برگ این درختان حرا نوعی داروی گیاهی هستند و ریشه های آنها به منزله سدی طبیعی، از این دیار در برابر فرسایش و ویرانی تاسیسات ساحلی توسط امواج و طوفان‌های دریایی محافظت می کند. پوست حرا بر باسیل هانزن که موجب جذام می گردد، تاثیر به سزایی دارد و شیره درون آوندهای آن بر بیماری خشکی پوست موثر است. در صنعت از تانن موجود در حرا، برای تولید جوهر مازو استفاده می گردد و چسب تخته و خمیر چوب از دیگر مصارف صنعتی آن می باشد.

یک یاز جالب ترین جانداران حرا، خرچنگ گیتارزن است که یک دستش کوتاه و دست دیگرش بلند است و چهره ای شبیه گیتار را به آن می دهد. به همین دلیل است که مردم قشم، آن را به این نام می خوانند.

۴- از دست زدن و تخریب آشیانه پرندگان و موش ها و مخصوصا برداشتن تخم پرندگان خودداری نمایید و به توصیه های راهنما توجه کنید.

]]> http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=445 0 معرفی اپلیکیشن و بازی (59) – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=444 http://zohalgraphic.ir/?p=444#respond Mon, 06 Nov 2017 05:27:03 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=444 : امروزه با گسترش استفاده از گوشی های هوشمند و همه گیر شدن آنها، اپلیکیشن ها نقش پررنگی در فعالیتهای روزمره انسان ها دارند که در دسته بندی های مختلف مانند اخبار، سلامت، آموزش، ارتباطات و
My Diggy Dog یک بازی ماجراجویی می باشد که توسط استودیو بازی سازی King Bird Games طراحی و به صورت کاملا رایگان برای دانلود در گوگل پلی و اپ استور انتشار یافته است. این بازی توانسته امتیاز 4.5 از 5 را در امتیاز گیری گوگل پلی بدست آورد. بازی My Diggy Dog دارای گیم پلی بسیار خوبی می باشد که در این بازی می توانید به صد ها گنجینه و تله و موجودات مرگبار رو در رو شوید که هدف اصلی شما دست یابی به گنجینه های بزرگ این بازی می باشد که باید آن ها را با کمک سگ خود پیدا کنید. 


 
 برنامه Learn with Talking Translator؛ مترجمی در جیب شما!

Mmm Fingers 2 نام بازی مهیجی است که قصد داریم امروز به شما معرفی کنیم. در بازی محافظت از انگشت ها ۲، از انگشتان خود در برابر هیولای کوچولو و بامزه محافظت کنید.بازی انگشت خور ها یکی از بازی های موفق در سبک تفننی می باشد که می خواهیم نسخه دوم آن را در این پست بررسی کنیم. در این بازی سرعت عمل حرف اول را می زند. شما باید هر چه می توانید زمان بیشتری انگشتان خود را بر روی صفحه نگه دارید و در زمانی که هیولای کوچک به شما حمله کرد باید از انگشت هایتان محافظت کنید تا آن ها را نخورد. این هیولای گرسنه و کوچک همیشه در کمین شماست تا شما در بازی پیروز نشوید. در بازی Mmm Fingers 2 با خطراتی که از جانب هیولای کوچک وجود دارد باید بتوانید رکورد خود را ارتقا بخشید، اما مراقب باشید به بازی Mmm Fingers 2 اعتیاد پیدا نکنید! 


 

برخی از ویژگی های نرم افزار NavBar Animations:

 • یک مدل انیمیشن را انتخاب کنید و آن را فعال کنید
 • سرعت انیمیشن و رنگ آن را انتخاب کنید
 • شروع خودکار در گزینه بوت
 • ویژگی های پیشرفته ی نرم افزار:
 • امکان حذف همه ی تبلیغات
 • مجموعه انیمیشن های در دسترس (انیمیشن های فعلی و آینده)

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

معرفی اپلیکیشن و بازی (59) 

معرفی اپلیکیشن و بازی (59) 

معرفی اپلیکیشن و بازی (48)     

Pixel Arena Online: Multiplayer Blocky Shooter یک بازی اکشن می باشد که همان طور از نام بازی پیداست این گیم برای اجرا نیازمند اینترنت می باشد. بازی توسط استودیو بازی سازی Ascella Apps طراحی شده است که امتیاز بازی تا کنون 4.2 از 5 می باشد.Pixel Arena Online: Multiplayer Blocky Shooter یک بازی آنلاین و مولتی پلیر می باشد که در این بازی می توانید با رقبای مختلفی وارد میدان نبرد شوید و از مهارت هایی که در اختیار دارید برای پیروزی خود استفاده کنید. در این بازی می توانید به سلاح های بسیاری دسترسی داشته باشید که دریافت آن ها به طور مستقیم روی افزایش قدرت شما تاثیر گذار می باشد.

بازی Pixel Arena Online؛ جنگ پیکسلی!

برخی از ویژگی های نرم افزار Learn with Talking Translator:

 • پشتیبانی از زبان های مختلف از جمله انگلیسی و فارسی
 • قابلیت ترجمه جملات به صورت کامل و با کمترین اشتباه
 • قابلیت خواندن جملات و متون تایپی
 • قابلیت دانلود دیکشنری ها برای استفاده آفلاین
 • محیط کاربری ساده و دلنشین
 • قابلیت تعویض آنی دو زبان مختلف به یکدیگر
 • نسخه فول آنلاک با تمام قابلیت ها

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)    معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

معرفی اپلیکیشن و بازی (59) 

معرفی اپلیکیشن و بازی (48)     معرفی اپلیکیشن و بازی (48)

بازی My Diggy Dog؛ دیگی، سگ ماجراجو!

بازی اندروید اعتصاب پیکسلی یک بازی سراسر هیجان می باشد که می توانید از بازی پاداش هایی را در صورت پیروزی دریافت کنید. با جمع آوری این پاداش ها می توانید آیتم های قفل بازی را برای خود خریداری کنید که بدون شک هر آیتم جدید می تواند روند پیش روی شما در بازی را هموار تر کند. طراحی بازی به صورت بسیار خوبی صورت گرفته است که می توانید بازی را در محیط های متنوع و دیدنی انجام دهید و از بازی لذت ببرید.

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

معرفی اپلیکیشن و بازی (59) 

برخی از ویژگی های بازی Pixel Arena Online: Multiplayer Blocky Shooter:

 • بازی در محیط و مراحل مختلف
 • دسترسی به سلاح های متنوع
 • نابودی دشمنان خود با روش های متنوع
 • شرکت در نبرد های مولتی پلیر با سایر رقبای خود
 • قابلیت دسترسی به تانک های نظامی
 • بازی در محیط های پیکسلی دیدنی
 • گیم پلی اعتیاد آور و سرگرم کننده
 • گرافیک و صدا گذاری با کیفیت
 • سازگار با انواع گوشی و تبلت ها

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

معرفی اپلیکیشن و بازی (59) 

معرفی اپلیکیشن و بازی (48)     معرفی اپلیکیشن و بازی (48)

: امروزه با گسترش استفاده از گوشی های هوشمند و همه گیر شدن آنها، اپلیکیشن ها نقش پررنگی در فعالیتهای روزمره انسان ها دارند که در دسته بندی های مختلف مانند اخبار، سلامت، آموزش، ارتباطات و … ارائه می شوند. ما در این مجموعه قصد داریم به معرفی بهترین اپلیکیشن ها و بازی ها در دسته های گوناگون بپردازیم. امیدواریم بتوانیم شما را در انتخاب اپ مورد نیاز خود یاری دهیم. شما هم می توانید در بخش نظرات در انتهای همین مطلب، اپ های محبوب خود را با ما در میان بگذارید.

بازی My Diggy Dog یک بازی تمام عیار می باشد که در این بازی شما می توانید به کمک شگ خود به طلا های پنهان بازی دست پیدا کنید. با دریافت این طلا ها می توانید ابزار های بهتری را برای حفاری بدست آورید و یا آن ها را برای پیشرفته تر کردن سگ خود خریداری کنید. در هر صورت با ارتقاء دادن بخش های مختلف می توانید به طلا های بیشتری دست پیدا کنید. گرافیک این بازی به صورت اچ دی طراحی شده است که بازی گیم پلی سرگرم کننده ای را نیز دارا می باشد. بازی به صورت آفلاین قابل اجرا می باشد که در این بازی می توانید به رویداد های مختلفی دسترسی داشته باشید.

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)     معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

بازی Mmm Fingers 2؛ مراقب انگشتات باش!


 

بازی محافظت از انگشتان ۲  با توجه به نسخه اول بازی که به محبوبیت جهانی رسید یک بازی سرتاسر هیجان می باشد. همان‌ طور که گفته شد روش بازی به این صورت است که باید انگشت خود را بر روی صفحه نگه دارید و همچنین از هیولای کوچک و بامزه ای که در کمین شماست تا به انگشت های شما آسیب برساند برخورد نکنید.توجه داشته باشید زمانی که مونستر به سمت شما حمله ور می شود انگشت های خود را از روی صفحه بردارید و سریعا به صفحه گوشی برگردانید. در بازی Mmm Fingers 2 سرعت عمل شما تعین کننده است. دقت کنید که اگر انگشتتان بیهوده از روی صفحه برداشته شود یا با هیولا برخورد کند بازی را باخته اید. فکر می کنید چقدر می توانید در مقابل هیولای کوچک و بامزه دوام بیاورید؟ 

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)     معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

(NavBar Animations (No Root اگر به دنبال برنامه ای برای کنترل و سفارشی کردن نوار ابزار بدون نیاز به نصب برنامه ی Xposed میگردید این برنامه برای شما طراحی شده است.این برنامه انیمیشن های جذاب زیادی را به نوار ابزار شما اضافه میکند و آن را از حالت کسل کنندگی در می آورد.

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

معرفی اپلیکیشن و بازی (59) 

برخی از ویژگی های بازی My Diggy Dog: 

 • بازی در مورد داستان یک سگ وفادار و فان
 • رفتن به صد ها متر در زیر زمین برای دستیابی به گنجینه ها
 • گرافیک دیدنی و رنگارنگ در بازی
 • دستیابی به ابزار های مختلف با قابلیت ارتقاء آن ها
 • وجود ده ها مصنوعات در بازی که در انتظار شما هستند
 • تهدید شدن شما در زیر زمان توسط موجودات ترسناک
 • سازگار با انواع گوشی و تبلت ها

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)     معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

معرفی اپلیکیشن و بازی (59) 

معرفی اپلیکیشن و بازی (48)     معرفی اپلیکیشن و بازی (48)


 

برخی از ویژگی های بازی Mmm Fingers 2:

 • هیولا های جدید!
 • حالت چالش جدید!
 • یک چالش جدید و منحصر به فرد به صورت روزانه!
 • گیم پلی آسان و جذاب برای بازی
 • لیدر ها و دستاورد ها 

برنامه NavBar Animations؛ نوار ابزارتو شیک کن!

Learn with Talking Translator یک نرم افزار فوق العاده بی نظیر به منظور ترجمه متون و جملات شما از هر زبانی به زبان دیگر مخصوصا انگلیسی و فارسی است. این نرم افزار به دلیل اینکه قادر است ضمن ترجمه جملات متون را هم برای شما بخواند یک استاد واقعی آموزش زبان نیز برای شما فراهم می کند. این نرم افزار قادر است انواع و اقسام متون شما را همزمان هم ترجمه و هم بخواند و شما را علاوه بر اینکه به معنای متون خود پی میبرید در آموزش زبان نیز کمک شایان کند. این نرم افزار در مدت کوتاهی توانسته در گوگل پلی بسیار محبوب شده و امتیاز 4.5 از 5 را فقط از بین 500 هزار کاربر به دست آورد.

معرفی اپلیکیشن و بازی (59)    معرفی اپلیکیشن و بازی (59)

]]> http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=444 0 مشهورترین برج های جهان را بشناسید – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=443 http://zohalgraphic.ir/?p=443#respond Mon, 06 Nov 2017 04:54:04 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=443 – ترجمه از حمید پاشایی: از دوران ماقبل تاریخ، برج ها به دست بشر ساخته شده اند. دیوارهای شهر باستانی اریحا (یکی از اولین دیوارهای شهری که ساخته شد) به وسیله برجی سنگی تکمیل شد

سن جیمینیانو که به آن لقب منهتن قرون وسطی داده اند، روستایی در ناحیه توسکانی ایتالیا است که به خاطر 14 برج سنگی خود مشهور است. در اوج ثروت و قدرت سن جیمینیانو، بیش از 70 برج ساخته شد تا از شهر در مقابل حملات دشمن محافظت کند. بعد از اینکه طاعون این شهر را در سال 1348 ویران کرد، قدرت سن جیمینیانو محو شد که باعث شد دشمنان هم از آن دور بمانند و بسیاری از برج های معروف شهر سالم باقی ماند.

برج ایفل نماد فرانسه و یکی از معروف ترین نمادها در جهان است. این برج به وسیله گوستاو ایفل به عنوان طاق ورودی برای نمایشگاه بین المللی پاریس در سال 1889 ساخته شد. با ارتفاع 300 متری، ایفل تا سال 1930 مرتفع ترین برج جهان بود، تا اینکه ساختمان کرایسلر ساخته شد. از زمان ساخت این برج، بیش از 200 میلیون نفر از برج ایفل دیدن کرده اند تا تبدیل به پربازدیدترین بنا در جهان شود.

برج بلم در اوایل قرن شانزدهم به عنوان بخشی از سیستم دفاعی برای محافظت از شهر لیسبون ساخته شد. این نقطه شروع برای خیلی از ناوبرها بود که به دنبال کشف مسیرهای تجاری جدید بودند و تبدیل به اثری تاریخی از عصر کاوش پرتغال شده است.


4. سن جیمینیانو (San Gimignano)

مشهورترین برج های جهان را بشناسید

برج گالاتا، برج سنگی مربوط به قرون وسطی است که در ناحیه گالاتا در استانبول ترکیه قرار دارد. این برج که یکی از برجسته ترین بناهای دیدنی شهر است، 67 متر ارتفاع دارد و نوک استوانه ای آن سر به آسمان کشیده است. این برج در سال 1348 به عنوان بخشی از سنگرکشی دور مستعمره جنوا در قسطنطنیه ساخته شد. امروزه رستوران و کافه ای در طبقات بالایی برج وجود دارد که چشم اندازی تماشایی از استانبول و تنگه بسفر ارائه می دهد.


9. برج بلم (Belem Tower)

مشهورترین برج های جهان را بشناسید 

دو برج معروف بولونیا در ایتالیا به اسم خانواده هایی نامگذاری شده اند که ساخت این دو برج بین سال های 1109 تا 1119 به آن ها نسبت داده می شود. برج آسینلی با ارتفاع 97.2 متر بلندترین برج در بولونیا است. برج گاریسندا در ابتدا 60 متر ارتفاع داشت ولی در قرن چهاردهم به 48 متر کاهش پیدا کرد تا امنیت بیشتری پیدا کند.


13. برج گالاتا (Galata Tower)

مشهورترین برج های جهان را بشناسید


1. برج ایفل (Eiffel Tower)

 مشهورترین برج های جهان را بشناسید

– ترجمه از حمید پاشایی: از دوران ماقبل تاریخ، برج ها به دست بشر ساخته شده اند. دیوارهای شهر باستانی اریحا (یکی از اولین دیوارهای شهری که ساخته شد) به وسیله برجی سنگی تکمیل شد. تمدن های بعدی اغلب برج های مراقبت را به عنوان بخشی از قلعه و سنگر خود می ساختند تا مکانی امن و مرتفع را فراهم آورند که نگهبان بتواند محیط پیرامون را زیر نظر بگیرد. در دو هزاره اخیر انواع برج ها ساخته شده اند از جمله برج ناقوس، برج ساعت، مناره ها و برج های ارتباطی.

اکسوم که در اتیوپی شمالی قرار دارد، پایتخت اولیه امپراتوری اکسوم بود. اکسوم نیروی دریایی و تجارت قدرتمندی داشت که از حدود 400 سال پیش از میلاد تا هزار سال بعد از میلاد بر آن ناحیه حکمرانی می کرد. بیشتر بناهای تاریخی اکسومی، ستون یادبود هستند. بلندترین برج ایستاده، ستون یادبود 24 متری سلطان عیزانا است. ستون یادبود 24.6 متری دیگری که توسط ارتش ایتالیا برداشته شده بود، به اتیوپی بازگردانده شد و در سال 2008 مجدداً نصب شد. تصور می شود این ستون یادبود، سنگ بنای حاکمان باستانی اکسوم است که در مقبره هایی زیر آن دفن شده اند.


2. برج کج پیزا (Leaning Tower of Pisa)

 مشهورترین برج های جهان را بشناسید


11. دو برج بولونیا (The Two Towers of Bologna)

 

مشهورترین برج های جهان را بشناسید


3. بیگ بن (Big Ben)

 مشهورترین برج های جهان را بشناسید


5. مناره ملویه (Spiral Minaret)

 مشهورترین برج های جهان را بشناسید

واقع شده در مرکز شهر تورنتو، برج سی ان یکی از مشهورترین نمادهای کانادا است. این برج ارتباطی از سال 1973 تا 1976 به وسیله شرکت راه آهن «کندین نشنال» ساخته شد و با 553.33 متر ارتفاع، برای بیش از 30 سال بلندترین بنا در جهان بود تا اینکه برج دوبی رکورد آن را شکست.

برج ساعت بیگ بن که تقریباً 150 سال پیش ساخته شد، یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی در لندن است. نام بیگ بن در واقع نه به خود برج ساعت، بلکه به ناقوس 13 تُنی درون برج اشاره دارد و نام خود را از سِر بنجامین هال گرفته است که برای اولین بار این ناقوس را سفارش داد. بیگ بن سومین برج ساعت ایستاده در جهان است.


12. برج های سوانتی (Svanetian Towers)

مشهورترین برج های جهان را بشناسید

سوانتی شمالی ترین استان گرجستان است، سرزمینی از مزارع کشت ذرت، روستاهای کوچک و برج های باستانی. این برج های معروف برای دفاع در مقابل قبایل شمالی و ریزش بهمن ساخته شد. هر خانواده سوانتی معمولاً برج مخصوص خود را داشت. قدیمی ترین برج های سوانتی مربوط به قرن نهم بعد از میلاد می شود.


10. منار جام (Minaret of Jam)

 مشهورترین برج های جهان را بشناسید

مناره ملویه بخشی از مسجد جامع سامرا در عراق است. این مسجد یکی از بزرگترین مساجد در جهان است. مناره ملویه در ابتدا به وسیله پلی به مسجد متصل بود. این مناره بین سال های 848 تا 852 میلادی با ماسه سنگ ساخته شد و به خاطر طراحی مخروطی مارپیچ صعودی خود، در میان دیگر مناره ها منحصر به فرد است. این برج 52 متر ارتفاع دارد. در سال 2005 شورشیان بخش بالایی برج را منفجر کردند.


7. سه پاگودا (Three Pagodas)

مشهورترین برج های جهان را بشناسید

سه پاگودا در 1.5 کیلومتری شمال غربی شهر باستانی دالی در چین قرار گرفته، و یکی بناهای بودایی در چین هستند که علی رغم متحمل شدن چندین فاجعه انسانی و طبیعی، همچنان به خوبی سالم باقی مانده اند. پاگودای میانی که بین سال های 824 تا 840 میلادی به وسیله پادشاه کوان فنگیو ساخته شد، 69.6 متر ارتفاع دارد و یکی از بلندترین پاگوداها در چین است. دو پاگودای دیگر حدود یک قرن بعد ساخته شدند و 42.19 متر ارتفاع دارند.


6. برج سی ان (CN Tower)

مشهورترین برج های جهان را بشناسید 

در زیر معروف ترین برج های جهان را با هم مرور می کنیم.

منار جام که در نقطه ای دورافتاده در غرب افغانستان قرار دارد، در قرن دوازدهم به عنوان بخشی از یک مسجد ساخته شد. این مسجد در سیلی شدید از بین رفت و محل اطراف منار نیز بعدها توسط مغول ها نابود شد. با در نظر گرفتن این موضوع و شرایط آب و هوایی نامساعد، پابرجا ماندن این برج مرتفع 62 متری شبیه به معجزه است.

برج مشهور جهانی پیزا در طول دوره ای حدوداً 177 ساله ساخته شد. مدت کوتاهی بعد از شروع ساخت آن در سال 1173، برج به خاطر فونداسیون ضعیف شروع به فرو رفتن کرد و به مدت تقریباً یک قرن به حال خود رها شد. زمانی که ساخت آن از سر گرفته شد، مهندسان طبقات بالایی را یکی بلندتر از دیگری ساختند تا شیب آن را جبران کنند و ساخت برج بالاخره در نیمه دوم قرن چهاردهم به پایان رسید. از سال 2001، برج معروف پیزا مجدداً به روی کسانی که تمایل دارند از 296 پله آن بالا بروند، باز شد.

14. ابلیسک اکسوم (Axum Stelae)

مشهورترین برج های جهان را بشناسید


8. قطب منار (Qutb Minar)

مشهورترین برج های جهان را بشناسید

قطب منار در هندوستان به دستور قطب‌ الدین آیبک اولین حاکم مسلمان دهلی در سال 1193 ساخته شد. قطب‌الدین ایبک قصد داشت مناری بلندتر از منار جام در افغانستان بسازد و در زمان مرگش تنها پایه آن تکمیل شده بود. جانشینان او ساخت منار را ادامه دادند و بلندترین طبقه آن بالاخره در سال 1386 کامل شد. این منار 72 متر ارتفاع دارد و 379 پله برای رسیدن به نوک آن وجود دارد. قطب منار بلندترین منار آجری جهان است.

]]>
http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=443 0
فرصت گشت و گذار در باغ کتاب – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=442 http://zohalgraphic.ir/?p=442#respond Mon, 06 Nov 2017 04:24:05 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=442 هفته نامه سلامت – دکتر هانیه زائررضایی: مجموعه ای بزرگ از کتاب ها، سرگرمی ها، لوازم التحریر، آثار هنری هنرمندان بزرگ ایرانی و مجسمه های نفیس ساخته دستان هنرمندان نامدار همه و همه در باغ کتاب کنار هم قرار گرفته اند
بلوک A این طبقه متشکل از خانه کودک، فروشگاه کتاب نوجوانان، فروشگاه لوازم التحریر و اسباب بازی و فروشگاه خردسالان است.

 

طبقه اول
 
* نشانی و ساعت بازدید: باغ کتاب در شمال اراضی عباس آباد و حاشیه بزرگراه حقانی قرار دارد. باغ کتاب تهران از 10 صبح تا 10 شب باز است و علاقه مندان می توانند با استفاده از خط 1 مترو به ایستگاه متروی حقانی بیایند و از آنجا با خودروهایی که در نظر گرفته شده به باغ کتاب تهران منتقل شوند.

کنار این مجموعه حیرت انگیز، برای رفاه بازدیدکنندگان کافه های بسیاری تعبیه شده که می توانید در آن انواع غذاها و نوشیدنی ها را میل کنید و مبل های بسیار راحتی قرار داده شده که لمکده نام دارند و برای استراحت و کتاب خواندن در نظر گرفته شده اند. در این مطلب بخش های مختلف این مجموعه سرگرم کننده را که فضایی بسیار مدرن و دیدنی دارد، معرفی می کنیم.

باغ علم کودک
آخرین بخش طبقه اول یعنی بلوک D شامل لمکده و باغ علم نوجوانان، مرکز رویدادهای علمی و کافه هنر است.

 فرصت گشت و گذار در باغ کتاب

طبقه همکف
هفته نامه سلامت – دکتر هانیه زائررضایی: مجموعه ای بزرگ از کتاب ها، سرگرمی ها، لوازم التحریر، آثار هنری هنرمندان بزرگ ایرانی و مجسمه های نفیس ساخته دستان هنرمندان نامدار همه و همه در باغ کتاب کنار هم قرار گرفته اند.

 فرصت گشت و گذار در باغ کتاب

بخش اول این طبقه یعنی بلوک A (بهارستان) شامل کافه کودک، لمکده و مرکز رویدادها، باشگاه نجوم و روباتیک و باغ علم خردسال است و بعد از عبور از بلوک B (گذر فرهنگ) به بلوک C می رسید که این قسمت هم شامل باغ علم کودک و تالار اصلی تئاتر است.

پردیس بزرگ علمی کودک و نوجوان با وسعت 12 هزار متر مربع به عنوان یک شهربازی علمی با دو بخش کودک و نوجوان در باغ کتاب واقع شده است. بچه ها به ازای هر بلیت که در حال حاضر 20 هزار تومان است، یک کارت دریافت می کنند. از همان لحظه ورود دری بزرگ که تنها با کارتی که در دست کودک است، باز می شود، او را شگفت زده می کند. این شهر بازی علمی بخش های متنوعی دارد که از داخل بدن انسان گرفته تا ماشین های برقی، معماری، فضانوردی و … را دربر می گیرد. قطعا 2 ساعتی که فرزندتان در این شهر بازی شگفت انگیز سپری می کند، نه تنها سرگرم کننده بلکه آموزنده خواهد بود.

 فرصت گشت و گذار در باغ کتاب

سالن های سینما
خبر خوب این که به زودی در باغ کتاب تهران شاهد بازگشایی 2 سالن سینما و یک سالن نمایش خواهید بود.

بعد از عبور از بلوک B یا خیالستان به فروشگاه آثار هنری و سالن سینما، تالار اصلی تئاتر، سالن و کافه سینما در بلوک C و بعد از این بخش می توانید از فروشگاه کتب بزرگسالان و فروشگاه محصولات فرهنگی و رسانه ای در بلوک D دیدن کنید. بعد از این دو طبقه در نهایت به زیرزمین می رسید که مهم ترین بخش این قسمت سالن های سینما هستند.

]]>
http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=442 0
شیائومی می‌میکس ۲؛ رقیب سر سخت گلکسی اس ۸ – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=441 http://zohalgraphic.ir/?p=441#respond Mon, 06 Nov 2017 03:53:05 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=441 وب سایت دیجی رو: یکی از پر سر و صدا ترین گوشی‌هایی که سال گذشته معرفی شد، شیائومی می میکس (Xiaomi Mi Mix) با صفحه نمایش بزرگ خود بود
mi mix2اولین تغییری که در این گوشی به وجود آمده مربوط به ابعاد آن است. در مدل قبلی از قاب کوچکی در دور صفحه استفاده شده بود تا صفحه نمایش بسیار بزرگ آن به خوبی در دست کاربران قرار بگیرد، اما اینبار شیائومی تصمیم گرفته تا از صفحه 5.99 اینچی آی پی اس ال سی دی در گوشی جدید استفاده کند. به همین دلیل می میکس 2 با بدنه سرامیکی دستگاهی خوش دست بوده که کار با آن ساده تر شده است.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

خوشبختانه شیائومی بدنه می میکس 2 را نیز همانند بسیاری دیگر از گوشی‌های این شرکت با استفاده از سرامیک طراحی و تولید کرده است. پنل پشتی گوشی درخشان و زیباست، در این قسمت اسکنر اثر انگشت در جای مناسب و درست زیر نشان تجاری کوچک شیائومی قرار گرفته. نه تنها این گوشی به دلیل ابعاد جدید خود خوش دست تر شده، بلکه گوشه‌های منحنی و لبه‌های تقریبا خمیده نیز به کاربران کمک می‌کنند تا راحت تر از این دستگاه استفاده کنند.
به دلایلی که در بالا گفتیم، عکسهایی که با استفاده از دوربین سلفی گرفته می‌شوند به ندرت رضایت بخش هستند. همچنین امکان برعکس گرفتن گوشی در اپلیکیشن‌های اینستاگرام و اسنپ چت وجود ندارد. به این خاطر توصیه می‌کنیم که اگر به دنبال عکاسی با دوربین سلفی گوشی هستید به هیچ عنوان می میکس 2 را انتخاب نکنید.

استفاده از اکثر نقاط صفحه به آسانی انجام می‌شود اما لمس نقاط بالا و پایین صفحه کمی مشکل است. روشنایی صفحه حتی در نور روز نیز راضی کننده است، البته اشباع رنگها به نسبت صفحات ال ای دی کمتر است. شما می‌توانید تنظیمات رنگ و روشنایی صفحه را تعویض کنید، حالتی برای مطالعه نیز در تنظیمات صفحه نمایش گوشی گنجانده شده.

دوربین جلو اما به هیچ عنوان جانمایی مناسبی ندارد و در هنگام برقراری تماس‌های ویدئویی کاربران را کلافه خواهد کرد. هنگامی که شما تماس تصویری برقرار کرده و به ویدئوی طرف مقابل نگاه می‌کنید، به نظر می‌رسد که در حال نگاه کردن به شی سومی در اتاق هستید! همچنین در این تماس‌ها باید گوشی را با دست راست نگاه دارید تا کف دستتان باعث پوشیده شدن دوربین نشود.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

mi mix2یکی دیگر از مشکلات این دوربین، کم بودن زاویه دید آن است. به این ترتیب در هنگام عکاسی با دوربین سلفی تنها می‌توانید چهره خود و بخش کوچکی از پس زمینه را ثبت کنید. به همین دلیل برای عکاسی از پس زمینه باید دست خود را تا جای ممکن از چهره خود دور کنید.
با اینحال تغییرات خوبی نیز در می میکس 2 اعمال شده. سنسور پروکسیمیتی (نزدیکی) به این گوشی اضافه شده و به جای بلندگوی ویبره‌ای، از یک اسپیکر واقعی استفاده شده. صدای این اسپیکر از شیار کوچکی که در بالاترین قسمت دستگاه قابل مشاهده است خارج می‌شود. بلندگوی جدید رو به بالا بوده و کیفیت و صدای خروجی بسیار بهتری نسبت به مدل سال گذشته دارد.

mi mix2یکی از نکات خوبی که در مورد این گوشی اتفاق افتاده، امکان کار کردن با آن در هر نقطه‌ای از دنیاست، این در حالیست که ارتباطات 4G در مدل سال گذشته تنها در چین قابل استفاده بود. می میکس 2 بیش از هر گوشی هوشمند دیگری از شبکه‌های مخابراتی دنیا پشتیبانی می‌کند.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

مدل سال گذشته تنها از شبکه‌ها HSPA+ در آمریکا پیشتیبانی می‌کرد اما می میکس 2ای که در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته بر روی حالت US LTE قرار داشت. برقراری ارتباط و تماس‌ها روی حالت GSM نیز با کیفیت خوب و قابل قبولی انجام می‌شوند. صدای خروجی نیز به دلیل استفاده از بلندگوی قویتر، بسیار بهتر شده است.
mi mix2بیش از 80 درصد از فضای جلوی گوشی به صفحه نمایش IPS اختصاص یافته. این صفحه تا بالاترین جای ممکن کشیده شده که طراحی جذابتر و کاربردی تری نسبت به آیفون ایکس یا اسنشال فون دارد.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

به همین دلیل در طراحی جلوی گوشی شیائومی مجبور شده تا تغییراتی را اعمال کند. مثلا دوربین سلفی دستگاه در گوشه پایینی آن تعبیه شده که جانمایی بسیار عجیبی است و پیش از این در گوشی دیگری مشاهده نشده. نه تنها دست کاربران برخورد زیادی با دوربین دارد، بلکه زاویه عکاسی سلفی نیز با سایر گوشی‌ها تفاوت دارد که احتمالا برای کاربران نا آشنا گیج کننده خواهد بود. البته اپلیکیشن پیش فرض دوربین پس از فعال شدن دوربین سلفی به کاربران پیشنهاد می‌دهد تا گوشی را 180 درجه بچرخانند، اما در اپلیکیشن‌هایی مثل اینستاگرام و اسنپ چت این پیغام نمایش داده نمی‌شود.
شیائومی تصمیم گرفته تا حداقل در پشت گوشی از یک دوربین ساده تر و معمولیتر نسبت به سایر رقبا استفاده کند.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

در این گوشی از یک دوربین 12 مگاپیکسلی با لرزشگیر اپتیکال چهار محوره استفاده شده. با اینکه این لرزشگیر برای فیلمبرداری در حالت 4K مناسب بوده و باعث افزایش کیفیت عکسها در نور کم می‌شود، هیچ ویژگی خاص دیگری در این دوربین مشاهده نمی‌شود. اپلیکیشن دوربین نیز همانند سایر مدلهای شیائومی بوده و حالت عکاسی جدیدی به آن اضافه نشده. البته امکان انتخاب حالت دستی نیز وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید کنترل بیشتری روی پارامترهای عکس داشته باشید.
mi mix2همه‌ی چیزهایی که در می میکس اصلی به عنوان یک ویژگی نوآوارانه وجود داشت، امروزه به یک استاندارد در گوشی‌های تلفن همراه تبدیل شده.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

شیائومی در ساخت می میکس 2 نهایت دقت را به خرج داده تا علاوه بر استفاده از بدنه سرامیکی، طراحی دستگاه شباهت زیادی به گوشی مینیمالیستی و زیبای می میکس داشته باشد، البته انحناهای زیادی به آن افزوده و ابعاد نهایی گوشی کاهش یافته.
شاید تنها ایراد صفحه رزولوشن آن باشد، در حال حاضر اکثر گوشی‌های این رده از صفحه کواد اچ دی استفاده می‌کنند در حالی که می میکس 2 دارای صفحه فول اچ دی پلاس است. با اینکه صفحه نمایش این دستگاه برای بازی کردن، مشاهده فیلم و مطالعه متون مختلف مناسب است، اما کیفیت بالاتر صفحه می‌توانست می میکس 2 را در کنار سایر پرچمداران بازار قرار دهد.
 


عملکرد

وب سایت دیجی رو: یکی از پر سر و صدا ترین گوشی‌هایی که سال گذشته معرفی شد، شیائومی می میکس (Xiaomi Mi Mix) با صفحه نمایش بزرگ خود بود.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

پیش از ال جی و سامسونگ، این شیائومی بود که با عرضه می میکس نوع جدیدی از طراحی که در آن حاشیه‌های کنار صفحه به حداقل رسیده‌اند و نسبت صفحه از 16:9 به 18:9 تبدیل شده را به دنیا معرفی کرد. به همین دلیل انتظارات از دستگاهی که قرار است جانشین این گوشی معروف شود بسیار بالاست.
 
طراحی
صفحه نمایش آی پی اس این دستگاه کیفیت بسیار خوب و مناسبی دارد. مدل سال گذشته اولین دستگاهی بود که در آن از نسبت صفحه 18:9 استفاده شده بود و در ابتدا مخالفینی نیز داشت. اما در حال حاضر دستگاه‌های زیادی با این نسبت صفحه تولید می‌شوند و می میکس 2 نیز از این قاعده مستثنی نیست.

همچنین اگر تمایل دارید تا یک دستگاه خاص داشته باشید می‌توانید نسخه سرامیکی یک تکه و سفید آن را خریداری کنید. لازم به ذکر است که این نسخه با توجه به اینکه سخت افزار و نرم افزار مشابهی با مدل‌های معمولی می میکس 2 و بسیاری دیگر از پرچمداران چینی و غیر چینی بازار دارد، با برچسب قیمت 720 دلاری خود کمی گران به نظر می رسد. با این وجود خرید مدل 600 دلاری دستگاه که دارای رم شش گیگابایتی و حافظه داخلی 128 گیگابایتی است کار عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

نکات مثبت

 •     طراحی سرامیکی چشم نواز
 •     نسبت صفحه نمایش به بدنه گوشی به خوبی رعایت شده
 •     مشخصات فنی بسیار قدرتمند
 •     پشتیبانی از تمامی شبکه‌های مخابراتی در سراسر دنیا
 •     به روز رسانی‌های مکرر سیستم عامل

نکات منفی

 •     طراحی مشابه با اکثر گوشی‌های بازار
 •     رزولوشن فول اچ دی پلاس که می‌توانست بهتر باشد
 •     کیفیت ناکافی بلندگو
 •     جانمایی عجیب دوربین جلو
 •     عملکرد معمولی دوربین
 •     نرم افزار دستگاه به بهبود نیاز دارد

اما صدای خروجی در سایر شرایط متفاوت است. به دلیل نبود جک هدفون کاربران برای استفاده از هدفون‌های سیمی خود مجبور هستند که از کابل‌های تبدیل USB-C به جک استفاده کنند. با اینکه تنظیمات زیادی برای صدای خروجی گوشی وجود دارد، اما اکثر این تنظیمات تنها با هدفون‌های ساخت شیائومی هماهنگ هستند.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

mi mix2اما صدای خروجی در حالت بلندگو رضایت بخش نیست. مثلا هنگامی که بلندی روی کمتر از 50 درصد قرار گرفته باشد تقریبا هیچ صدایی به گوش افراد نمی‌رسد. البته با اینکه صدای بالای 50 درصد بلندی قابل قبولی دارد، اما به نظر می‌رسد که برای استفاده از گوشی به عنوان یک دستگاه پخش کننده موسیقی باید همواره از هدفون‌ها یا اسپیکرهای بدون سیم استفاده کنید.
 


عمر باتری
این انحناهای جدید باعث شده تا می میکس 2 نسبت به مدل سال پیش طراحی متفاوتی داشته باشد، البته این تفاوت لزوما چیز خوبی نیست. می میکس اصلی به عنوان اولین گوشی بدون قاب طراحی مربعی و با زاویه‌های تیزتری داشت اما دستگاه جدید با گوشه‌های منحنی خود مشابه بسیاری دیگر از گوشی‌های بدون قاب بازار مثل ال جی و سامسونگ است.
 


صفحه نمایش
mi mix2مشخصات فنی دستگاه جزو بهترین‌های حال حاضر دنیاست. در این گوشی از پردازنده کوالکام اسنپدراگون 835 در کنار رم شش یا هشت گیگابایتی استفاده شده که قیمت‌های متفاوتی دارند. با اینکه امکان افزایش حافظه داخلی با استفاده از کارت‌های حافظه میکرو اس دی وجود ندارد، اما احتمالا نسخه‌های 64، 128 یا 256 گیگابایتی برای اکثر کاربران کافی خواهد بود.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

در استفاده روزمره از می میکس 2 و استفاده سریع و همزمان از چند اپلیکیشن به هیچ مشکل یا کُندی‌ای برخورد نخواهید کرد. با اینکه نرم افزار و رابط کاربری شیائومی کمی سنگین به نظر می‌رسد اما به هیچ وجه دستگاه دارای لگ نیست. همچنین با توجه به اینکه می میکس 2 به صورت جهانی عرضه شده، اپلیکیشن‌های گوگل بصورت پیش فرض در آن وجود دارند و همانند می میکس اصلی نیازی نیست تا پکیج گوگل را کاربران به گوشی اضافه کنند.
 


سخت افزار
در مجموع دوربین می میکس 2 کیفیت فوق العاده‌ای ندارد. برخی از عکسها کیفیت خوبی داشتند اما بسیاری از آنها رضایت بخش نبودند. با اینکه شیائومی در اکثر محصولات خود از دوربین‌های خوب و دوگانه استفاده می‌کند، اما متاسفانه این دوربین عملکردی کاملا معمولی دارد.
 


نرم افزار
mi mix2کیفیت عکسها به صورت کلی رضایت بخش است اما در نور کم افت قابل ملاحظه‌ای دارد. حالت اچ دی آر به کیفیت عکسها در شب کمک می‌کند اما با روشن کردن آن سرعت شاتر و عکاسی طولانی تر می‌شود، به نظر می‌رسد که اچ دی آر به عنوان یک حالت اضافه به اپ دوربین اضافه شده و عملکردی همانند سایر گوشی‌ها ندارد. همچنین امکان استفاده از حالت «گرگ و میش» دستی نیز وجود دارد (HHT) که در نور کم عکسهای جذابی به کاربران ارائه می‌دهد، البته این عکسها نسبت به حالت اچ دی آر کمی تیره تر به نظر می‌رسند.

با اینکه احتمالا خیلی از کاربران طراحی زاویه دار و خطی سال گذشته را ترجیح دهند، اما طراحی جدید نیز زیبا و کاربردی است. اما نبودن جک هدفون و جانمایی عجیب دوربین سلفی از نکاتی است که خوشایند اکثر افراد نیست.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

mi mix2شیائومی نسخه سرامیکی یک پارچه‌ای از می میکس 2 که در رنگهای سفید و سیاه تولید شده است را نیز وارد بازار کرده است. شیائومی ادعا کرده که نسخه سفیدرنگ همانند یک تکه جواهر یشم درخشان و خیره کننده خواهد بود.
شما می‌توانید با یکبار شارژ کامل به مدت 16 ساعت از گوشی استفاده کنید و بیش از 5 ساعت صفحه را روشن نگه دارید. با اینکه صفحه نمایش می میکس 2 نسبتا بزرگ است، اما رزولوشن فول اچ دی پلاس باعث شده تا صفحه گوشی مصرف انرژی کمتری داشته باشد. از دیگر نکات خوب در مورد باتری این دستگاه، پشتیبانی آن از تکنولوژی شارژ سریع Quick Charge 3.0 است.
 


دوربین
عمر باتری می میکس یکی از بهترین ویژگی‌های آن بود، به همین ترتیب می میکس 2 نیز از باتری خوبی برخوردار است. با اینکه مدل سال گذشته به دلیل پشتیبانی نکردن از سیستم‌های LTE عمر بیشتری داشت، اما مدل امسال با استفاده از همین سیستم مخابراتی عمر باتری مشابهی دارد.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

mi mix2و حالا به نرم افزار و رابط کاربری MIUI میرسیم. این سیستم یکی از اصلی ترین ویژگی‌های شیائومی بوده و نقطه شروع موفقیت‌های این شرکت محسوب می‌شود، به همین دلیل جای تعجب نیست که این رابط کاربری همواره در حال پیشرفت و بهبود است. با اینحال در می میکس 2 این اتفاق نیفتاده، به نحوی که رابط کاربری این گوشی تجربه مشابهی با Mi6 و نسخه قبلی می میکس را به کاربران ارائه می‌کند. البته خوشبختانه در این نسخه از MIUI اپلیکیشن‌های گوگل به طور کامل فعال هستند.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

از ویژگی‌های جدیدی که به نرم افزار گوشی اضافه شده می‌توان Quick Ball را نام برد. این ویژگی به کاربران کمک می‌کند تا بدون استفاده از کلیدهای فیزیکی عملکردهای اصلی را انجام دهند. همچنین می‌توانید دو اپلیکیشن متفاوت و یا حتی دو صفحه متفاوت از یک اپلیکیشن را به صورت همزمان مشاهده کرده و از آنها استفاده کنید، برای مثال می‌توانید با استفاده از این قابلیت و قابلیت دیگری که “فضای دوم” نام دارد، دو اکانت مختلف تلگرام را بصورت همزمان مشاهده و مدیریت کنید.

 بررسی شیائومی می میکس 2؛ رقیب سر سخت گلکسی اس 8

mi mix2به نظر می‌رسد که برخی از قسمت‌های این سیستم کامل نیستند و یا ترجمه آنها از زبان چینی به انگلیسی به درستی انجام نگرفته است. از دیگر مشکلات می‌توان به نحوه نمایش اعلان‌ها اشاره کرد، اعلان‌هایی که بر روی صفحه نمایش داده می‌شوند اطلاعات زیادی را به کاربر منتقل نمی‌کنند و در صورتی که این قسمت را به پایین بکشید بخش بزرگی از صفحه اشغال می‌شود.
سیستم MIUI طی سالهای گذشته تغییرات زیادی به خود دیده و توسط جامعه بزرگ کاربران همواره مورد تست و بهبود قرار گرفته، به همین دلیل آپدیت‌های زیادی در فواصل زمانی کوتاه برای آن ارائه می‌شود. با این وجود هنوز هم برخی از ایرادات قابل توجه در آن وجود دارند. برای مثال برخی از اپلیکیشن‌ها مثل اینستاگرام پس از مدتی به صورت خودکار بسته می‌شوند. به نظر می‌رسد که MIUI هنوز برای کار با استفاده از زبان انگلیسی و استفاده در خارج از کشور چین آماده نیست.
 
حرف آخر

]]> http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=441 0 توسكانی؛ سرزمین رنسانس – زهل گرافیک http://zohalgraphic.ir/?p=440 http://zohalgraphic.ir/?p=440#respond Mon, 06 Nov 2017 03:22:06 +0000 http://zohalgraphic.ir/?p=440 وبسایت همشهری شش و هفت: بروشورهای تبلیغاتی توسکانی پر است از تصاویری از باغ‌های زیتون، تاکستان‌ها، نمای شهر از بالای تپه و کلیساهای تاریخی زیبا؛ تصویرهایی که ممکن است یک‌بعدی باشند‌ اما عصاره‌ای از ایتالیا را برای‌تان ترسیم می‌کنند
در بخش تاریخی شهر و مرکز تاریخی فلورانس هتل کولتسیونه (Collezione) خودنمایی می‌کند؛ هتلی که برای دوستداران فرهنگ، هنر و خرید یک گزینه ایده‌آل است. اتاق‌های هتل با وسایل عتیقه آراسته‌ شده، مبلمان چوبی، لوسترهای لوکس، تهویه مطبوع و تلویزیون ماهواره‌ای به مهمانان خوشامد می‌گویند. رستوران هتل با انواع غذاهای مدیترانه‌ای، محلی و بین‌المللی از شما پذیرایی می‌کند. برای اقامت در این هتل باید شبی 300دلار بپردازید.

تپه کوچک آرتسو(Arezzo) از زمان رومی‌ها تا دوران رنسانس هنرمندان و شاعران بسیاری را به‌خود جذب کرده است. روی این تپه کاخ‌ها و کلیساهای دیدنی بسیاری قرار گرفته‌اند که هر کدام از آنها دیدنی است. جورجو وازاری نقاش، نویسنده، مورخ و معمار مشهور در اینجا زندگی می‌کرد و شما می‌توانید با گردشی در محل زندگی این هنرمند، نقاشی‌های زیبایی از او را مشاهده و آنها را با آثاری که در کلیساها و ساختمان‌های عمومی فلورانس دیده‌اید مقایسه کنید.

رویدادهای بسیاری در طول سال در سراسر توسکانی رخ می‌دهند، اما تابستان، اوج جشن‌ها و رویدادهای سراسری این سرزمین شناخته می‌شود. در حقیقت مردم توسکانی عاشق غذا، دور هم جمع شدن و مهمانی گرفتن هستند و جشنواره‌ها بهترین فرصت برای داشتن تمام این اتفاقات شیرین است. حتی در شهرهای کوچک هم رویدادهای سراسری برگزار می‌شوند؛ به‌عنوان مثال در کامیلیانو کل جمعیت شهر گردهم می‌آیند و برای سه روز غذای ویژه‌ای را تهیه می‌کنند. جشن‌های مربوط به محصولات و برداشت آنها نیز یکی دیگر از رویدادهای جالب در این سرزمین است؛ جشن روغن زیتون، قارچ وحشی و شاه بلوط از رویدادهایی است که فصل به فصل برگزار می‌شود. جشنواره‌های رسمی‌تر مربوط به شهرهای بزرگ می‌شود که شامل مسابقات اسب‌سواری در میدان اصلی شهر، موسیقی، پایکوبی و مراسم محلی است.

در این میان باید به جشنواره بین‌المللی هنر، جشنواره رگاتا و نور پیزا اشاره کرد که از جشن‌های محبوب این سرزمین به شمار می‌روند. مردم توسکانی جشنواره‌ها را با تمام وجود و احساس خود، جدی می‌گیرند. برخی از این رویدادها بیش از دو هزار سال قدمت دارند؛ به‌عنوان مثال جشن پرستیو وینت در شهر قرون وسطایی کاستال دل پیانو به‌مدت یک هفته در نزدیک کریسمس برگزار می‌شود و در تمام طول این هفته مردم دیوارهای باستانی شهر را با آتش و شمع روشن  و لباس محلی به تن می‌کنند. در این وقت سال شهر پر می‌شود از بوی عطر خوراک‌ها و نوشیدنی‌های محلی و نیز خرهایی که وظیفه حمل‌ونقل مردم را بر عهده دارند. البته اگر تاریخ سفرتان با این رویدادها تلاقی نداشت خودتان را نگران نکنید؛ زیرا در این سرزمین همیشه موضوعی برای شادی و برگزاری جشن وجود دارد.
نمای تاکستان‌ها

 8:ردپای ناپلئون

 سرزمین رنسانس

بزرگ‌ترین جزیره توسکانی آلباست که آب و هوای متعادل، چشم‌اندازهای خیره کننده، جاذبه‌های تاریخی و امکان غواصی را همه با هم برای گردشگران فراهم کرده است. این جزایر ردپایی از انقلاب ناپلئون را بر خود دارند؛ میدان ناپلئون، خیابان ناپلئون و مرکز اقامت رسمی او با نام ویلا مولینی، نمایانگر انقلاب سال 1814هستند. در این منطقه می‌توانید ساعت‌ها در ساحل بنشینید و از تماشای طلوع و غروب خورشید لذت ببرید و یا سری به قلعه پوجّو(Poggio) بزنید تا از تاریخ این سرزمین بیشتر بدانید.

توسکانی به لحاظ وسعت منطقه‌ای در اندازه متوسط است که در عرض چند ساعت می‌توانید آن را بگردید. دسترسی به مکان‌های مختلف این منطقه کاملا بستگی به این دارد که مبدا شما کجاست. اگر در روستاهای کوچک هستید باید سراغ برنامه‌های حرکتی اتوبوس‌ها بروید یا ماشین کرایه کنید. از آنجایی که بیشتر این منطقه روی تپه‌ها قرار دارد، اکثر جاده‌های توسکانی دارای بالا و پایین زیادی هستند. بنابراین دقت لازم را درحین رانندگی داشته‌باشید. اگر قصد دارید تنها شهرهای اصلی توسکانی را بگردید راحت‌ترین وسیله، قطار است. قطار توسکانی در تمام شهرهای بزرگ توقف دارد و حین سفر با آن می‌توانید از مناظر بی‌نظیر مسیر هم لذت ببرید. همچنین سفر با قطار در مقایسه با کرایه اتومبیل مقرون به صرفه است.

اگر برنامه سفرتان به‌گونه‌ای تنظیم شده که باید از روستاهای کوچک هم بازدید کنید، اما نمی‌خواهید هزینه‌ کرایه ماشین را متقبل شوید، بهتر است از قبل برنامه حرکت اتوبوس‌ها را بررسی کنید. به‌عنوان مثال روستای سان جیمینیانو(San Gimignano) یک روستای قرون وسطایی است که ما توصیه می‌کنیم حتما از آن بازدید کنید. برای رسیدن به این روستا باید در پوجّوبوسنی از قطار پیاده شوید و حدود 13کیلومتر را با اتوبوس طی کنید. اگر انرژی کافی برای دوچرخه سواری در تپه‌های توسکانی را دارید این گزینه هم می‌تواند برای ورزشکاران و افرادی که از قوای بدنی خوبی برخوردارند جذاب باشد.
اگر شما هم جزو گردشگرانی هستید که اهمیت زیادی به خورد و خوراک‌تان در طول سفر می‌دهید، حتما در توسکانی از خود خواهید پرسید که چه غذاهایی را نباید از دست بدهم. در پاسخ به این سؤال باید فهرست بلند بالایی را در دست داشته باشید؛ زیرا اکثر غذاهای این سرزمین طعم لذیذی دارند. گرچه ایتالیا تا سال 1861به‌عنوان یک کشور متحد شناخته نشده بود، اما سال‌ها پیش از آن، به واسطه سبک آشپزی و مواد غذایی‌اش در جهان شهرت داشت.

به‌طور معمول وقتی صحبت از غذاهای ایتالیایی می‌شود روغن زیتون، پاستا، پنیر و سبزیجات تازه به ذهن می‌آیند. این فرهنگ غذایی اساس رژیم غذایی مدیترانه را تشکیل می‌دهد و از تلفیق فرهنگ اتریشی، یونانی و رومی به‌دست آمده است. گوجه فرنگی، سیب زمینی و فلفل بعدها به مواد غذایی این سرزمین اضافه شد که طعم غذاها را به طرز عجیبی متفاوت کرد. غذاهای ایتالیایی بسیار شبیه به‌خود زبان ایتالیایی هستند. درست است که یک زبان ملی در ایتالیا وجود دارد، اما هر منطقه با گویش خاصی آن را صحبت می‌کنند. عین این پدیده را در غذاهای این سرزمین هم می‌بینید؛ یعنی نام غذاها یکسان هستند، اما هر منطقه دارای سبک آشپزی و مواداولیه خاصی است که سبب تفاوت طعم آن خوراک می‌شود.

وبسایت همشهری شش و هفت: بروشورهای تبلیغاتی توسکانی پر است از تصاویری از باغ‌های زیتون، تاکستان‌ها، نمای شهر از بالای تپه و کلیساهای تاریخی زیبا؛ تصویرهایی که ممکن است یک‌بعدی باشند‌ اما عصاره‌ای از ایتالیا را برای‌تان ترسیم می‌کنند. توسکانی منطقه‌ای است که زبان ملی ایتالیا از آن نشات گرفته و دانته‌ که کمدی الهی را نوشته برتری این گویش را تصدیق کرده است. دوره رنسانس که نه فقط ایتالیا بلکه کل اروپا را تحت ‌تأثیر خود قرار داد، پیش از هر سرزمین دیگری در توسکانی به وقوع پیوست.

حالا دیگر وقت آن رسیده که سری به برج پیزا بزنید؛ نماد مشهور ایتالیا که در کنار کلیسای جامع واقع شده است. برج نازک و تا حدود زیادی کج پیزا نمونه‌ای از شاهکارهای معماری قرن 12است که شاید اگر به‌طور صاف روی زمین ایستاده بود این قدر مشهور نمی‌شد. بسیاری از گردشگران در برابر صعود از 294پله برج امتناع می‌کنند، اما توصیه ما این است که حتما از پله‌ها بالا بروید تا نمای زیبایی از شهر را زیر پای‌تان ببینید. این برج و کلیسای سانتا ماریا آسونتا که در کنارش واقع شده نمونه‌ای از معماری ایتالیایی به شمار می‌رود. درهای برنزی و مجسمه‌های سنگ مرمر که یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای مجسمه‌سازی‌ رمانتیک هستند، برای چند ساعتی شما را سرگرم خود خواهند کرد. برای تکمیل لذت هنری‌تان بهتر است سری به موزه دل اپرا دل دومو بزنید.

سرزمین رنسانس (ناقص)

  3:کلیسای جامع سانتا ماریا آسونتا
 در سفرتان به توسکانی قدم زدن در تاکستان‌های منطقه ساحلی تنووتا دل اورنلّایا(Tenuta dell’Ornellaia) را نباید از دست بدهید. این منطقه ساحلی به واسطه طبیعت بکری که دارد شهرت پیدا کرده‌است. نقاشی‌های 700ساله‌ای که از آدم و حوا در کلیسای سانتا ماریا واقع شده شما را با تاریخ هنر این سرزمین آشنا خواهند کرد. گرفتن عکس‌های خلاقانه با برج پیزا هم یکی دیگر از بایدهای سفرتان است.

بهترین مکان اقامت

شما برای گرفتن روادید(ویزا) گردشگری ایتالیا باید همان مراحلی را طی کنید که برای گرفتن ویزای شینگن لازم است. از تهران به فلورانس هم هواپیمایی لوفت هانزا پرواز دارد و هم هواپیمایی آلیتالیا که البته نرخ بلیت هواپیمایی لوفت هانزا تقریبا دو برابر نرخ آلیتالیاست. شرکت‌های مسافرتی هم معمولا تورهای رم، ونیز و فلورانس را با هم برگزار می‌کنند و از شهر ونیز با اتوبوس که حدود 2ساعت و نیم طول می‌کشد، مسافران را به فلورانس می‌برند. شما می‌توانید به همراه اصل گذرنامه، پرینت حساب جاری و مدارک دارایی و شغلی خود به دفتر این سفارتخانه واقع در خیابان نوفل لوشاتو مراجعه کنید.

نام کلیسای جامع سانتا ماریا در میان زیباترین کلیساهای ایتالیا می‌درخشد؛ کلیسای باشکوهی که نمای بیرونی و داخلی خیره‌کننده آن هر گردشگری را به‌خود جذب می‌کند. این کلیسا توسط جیووانی پیزانو معمار و مجسمه ساز مشهور ساخته شده و سنگ مرمر سفید، سبز و قرمز در ساختار آن به‌کار رفته است و مجسمه‌ها و موزاییک‌های ونیزی در بالای درها و پنجره‌ها خودنمایی می کند. این کلیسا یکی از بهترین آثار ایتالیایی گوتیک است.

 سرزمین رنسانس (ناقص)

  4:شهر محبوب معماران

هتل رجنسی(Regency) یک هتل کوچک‌ اما بسیار لوکس است که دور از بخش‌های شلوغی شهر واقع شده است. با این حال با 10 دقیقه پیاده‌روی می‌توانید خودتان را به مراکز تاریخی شهر برسانید. این هتل یکی از برجسته‌ترین هتل‌های کوچک جهان به شمار می‌رود که در کنار پارکی سر سبز و باشکوه از یک طرف و از طرف دیگر؛ در نزدیکی یک میدان تاریخی قرار گرفته است. برای اقامت در این هتل باید شبی 250دلار بپردازید.

 سرزمین رنسانس (ناقص)

در دل عمارت تاریخی
 9: اقامتگاه تابستانی

 سرزمین رنسانس

خانواده‌های پر نفوذ بسیاری در ایتالیا برای نشان‌دادن قدرت و ثروت خود، توسط هنرمندان مشهور دست به ساخت عمارت‌های زیبا می‌زدند، اما مونته پولچانو (Montepulciano) یک منطقه کاملا متفاوت است. در اینجا شما از تماشای معماری خانه‌های روستایی متحیر خواهید شد.کلیسای زیبای سان بیاجو که در ساخت آن از طلا استفاده شده یکی از بهترین ساختمان‌های معروف دوران رنسانس است. گرچه کلیساها و عمارت‌های شهر دیدنی است، اما تماشای خود شهر لذت دیگری دارد.
هتل کاستلو دی ولونا(Castello Di Velona) در تپه‌ وال دوریکا واقع شده و در حقیقت یک قلعه مربوط به قرن دهم است که بازسازی‌هایی که در آن انجام گرفته آن را به یک هتل لوکس تبدیل کرده است. این هتل دارای یک رستوران محلی با انواع غذاهای لذیذ است و مجهز به یک اسپای حرفه‌ای، حمام ترکی و دو استخر است. اتاق‌های هتل بزرگ، لوکس و مجهز هستند و منظره‌ دیدنی از تاکستان‌های توسکانی را مقابل چشمان‌تان قرار می‌دهند. مبلمان هتل عتیقه و پارچه‌های دوردوزی شده آن بسیار زیباست. برای اقامت در این هتل باید شبی 400 دلار بپردازید.

 سرزمین رنسانس (ناقص)

 قلب تاریخی شهر
برج سن جیمینیانو نمایانگر توسکانی در قرون وسطا‌ست ؛ شهری که هنوز هم ردپای تاریخی خود را به خوبی حفظ کرده است. این شهر که زمانی برای مسافران و بازرگانان به‌عنوان مسیر عبور محسوب می‌شد به یکباره در اواخر قرون وسطی رها شد تا زمانی که یونسکو برای ترمیم آثار تاریخی آن برنامه‌ریزی منسجمی اعلام کرد. امروز در کلیسای سن جیمینیانو می‌توانید آثاری از هنرمندان مشهوری مانند دومنیکو گیرلاندایو(Domenico Ghirlandaio) بنو تسوگوتسولی(Benozzo Gozzoli) و بندتّو مایانو(Benedetto da Maiano) را ببینید. خیابان‌های پیچ در پیچ و دیوارهایی که قدمت آنها به قرن 13بر می‌گردد شما را شگفت زده خواهند کرد.

سرزمین رنسانس 

  6:تپه‌های اسرار آمیز
اگر فکر می‌کنید که با دیدن یک تپه توسکانی می‌توانید در مورد بقیه آنها هم نظر دهید باید به شما بگوییم که کاملا در اشتباه هستید. هر کدام از تپه‌های این سرزمین به شکلی متفاوت و خاص هستند. درحالی‌که تپه‌های ولترا اتریشی هستند و میراث رومی، برخی دیگر از تپه‌ها از قرون وسطی تاکنون سرسبزی خود را حفظ کرده‌اند. ولترا که هم‌اکنون مرکز مهم آلاباساست، زمانی جزو 12 شهر مهم اتریش محسوب می‌شد. تمام این منطقه جزو سایت باستان‌شناسی است و هنوز هم کاوش‌هایی در منطقه صورت می‌گیرد. از این منطقه آثاری مربوط به دوران پیش از تاریخ و رومی‌ها به‌دست آمده که دیدنی است.

توسکانی زیر پای شما

 سرزمین رنسانس

 مهم‌ترین نقش توسکانی در شکل‌گیری رنسانس بوده که امروز هم ردپای این انقلاب فرهنگی و هنری را می‌توان در این منطقه به خوبی دنبال کرد. شاهکارهای بوتیچلی، دیوارهای طلایی اوفیزی، برج‌های خاکستری و عمارت‌های فرمانداران شهر مکان‌هایی هستند که می‌توانید رنسانس را در آنها پیدا کنید. سفر به توسکانی برای کسانی که به‌دنبال قدم زدن در تاریخ هستند و از جست و جو در آثار هنری خسته نمی‌شوند، یک مقصد ضروری است.

بهانه‌هایی برای تفریح

1:  جادوی فلورانس

درحالی‌که سلسله مدیچی در فلورانس مشغول کسب و کار بودند، اما در تابستان به تپه‌های اطراف شهر می‌آمدند و در ویلا و باغ زیبای‌شان اقامت می‌کردند. در اینجا ویلاها در امتداد هکتارها باغ سر سبز ساخته می‌شدند و در‌واقع؛ معماران با استفاده از مجسمه سازان و نقاشان هنر خود را به اوج می‌رساندند. ویلا لا پترایا مجتمع تابستانی خاندان سلطنتی ایتالیاست که باغ‌های زیبا، چشمه‌های پر آب و رودخانه‌ها و مجسمه‌های دیدنی دارد.

در جوار پیزا

این 10نقطه را از دست ندهید

چگونه برویم؟

بدون شک مشهورترین منطقه ایتالیا در بین گردشگران توسکانی است. توسکانی مملو از تپه‌های سرسبز، ساختمان‌های مربوط به قرون وسطی و چشم‌اندازهای بی‌نظیر با زمینه‌ گل‌های آفتابگردان است. محبوب‌ترین جاذبه‌های هنری رنسانس که بزرگ‌ترین انقلاب هنری و فلسفی تاریخ اروپاست، در این منطقه جا خوش کرده و شش میراث جهانی یونسکو که هر کدام از آنها در نوع خود شاهکاری به شمار می‌روند در توسکانی قرار گرفته است. توسکانی پر از جاذبه است و شما با در دست داشتن فهرستی از بهترین‌های آن می‌توانید سفرتان را بهتر برنامه‌ریزی کنید.

از آنجایی که توسکانی یک منطقه گردشگری به شمار می‌رود شما می‌توانید با هر بودجه‌ای یک اتاق مناسب برای خودتان رزرو کنید. طرفداران هتل‌های لوکس در توسکانی با امکاناتی فراتر از استانداردهای جهانی روبه‌رو می‌شوند و کسانی هم که به‌دنبال هتل‌های مقرون به صرفه هستند گزینه‌های بسیاری پیش رو خواهند داشت.

در توسکانی مانند سایر شهرهای ایتالیا به استفاده از مواد غذایی تازه و سبزیجات تأکید زیادی می‌شود. گرچه غذا ممکن است ساده باشد، اما بسیار غنی پخته و به شکل زیبایی تزئین می‌شود. تمام وعده‌های غذایی این منطقه با نان ساده و بدون قند و کره سرو می‌شوند و روغن زیتون هم پای ثابت تمام غذاهاست. در سفرتان به توسکانی پاستا، کروستینی، پانزانلا(Panzanella) یا همان سالاد نانی، سوپ ریبولّیتا(Ribollita) و سوپ پاپا ال پومودورو(Pappa al pomodoro) و کیک کاستانیاچّو(Castagnaccio) را نباید از دست بدهید.

احتمالا توسکانی بزرگ‌ترین مخزن آثار هنری در جهان به شمار می‌رود؛ از نقاشی‌های بی‌نظیر آن گرفته تا مجسمه‌های هنری و شاهکارهای معماری. هر گوشه‌ این سرزمین برای خود رازی دارد که شما را به‌خود می‌خواند. شش میراث جهانی یونسکو در توسکانی جا خوش کرده‌اند که هر کدام از آنها دنیایی از هنر و فرهنگ هستند؛ مرکز تاریخی فلورانس، مرکز تاریخی سینا، میدان کلیسای جامع پیزا، مرکز تاریخی جیمینیانو، مرکز تاریخی پینزا و وال دورچا. اگر به هنرهای زیبا علاقه دارید، دوست دارید در حاشیه یک شهر ایتالیایی استراحت کنید، کنار ساحل قدم بزنید ‌یا اگر عاشق غذا خوردن هستید باید حتما سری به توسکانی بزنید. پیاده‌روی در مسیرهای سر سبز، دوچرخه‌سواری و صخره‌نوردی ازجمله تفریحات گردشگران است. در توسکانی جاذبه‌های زیادی وجود دارد و کارهای بسیاری باید انجام دهید فقط مساله این است که از کجا شروع کنید و چند روز در سفر باشید.

 سرزمین رنسانس

تقویم سفر
در هیچ جای کره زمین نمی‌توانید مانند فلورانس به عمق رنسانس سفر کنید؛ شهری که فیلسوف‌ها، نقاشان، مجسمه‌سازان، هنرمندان، معماران و انسان‌های شریف بسیاری را پرورش داده و به آنها آزادی خلاقیت داده است. در زمانی که اروپا سده‌های تاریکی را سپری می‌کرد، اینجا پرتوهای روشنگری فضا را پر کرده بودند. در فلورانس به هر سمتی که نگاه کنید نمونه‌ای از این تولد دوباره(رنسانس) را خواهید دید، اما در میدان دل دو ئومو تمرکز آثار تاریخی و هنری شما را شگفت زده خواهند کرد. این میدان یکی از پربازدیدترین نقاط گردشگری در کل اروپا به شمار می‌رود. کلیسای جامع فلورانس، برج کامپانیل جوتّو (Giotto’s Campanile)، گنبد برونلّسکی(Brunelleschi’s Dome) و کلیسای سانتا کروچه شما را به عمق تاریخ و هنر خواهند برد.

 سرزمین رنسانس (ناقص)

  2:برج کج پیزا
  10:ویلا و باغ مدیچی

 سرزمین رنسانس

لوکا یک شهر زیباست که مکان‌های تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. علاقه‌مندان به تاریخ معماری این شهر را به خوبی می‌شناسند. آثار بسیاری از دوره لومباردی در این شهر یافت می‌شوند.کلیساهای قرون وسطایی که از سنگ ساخته شده و در قرون بعد بازسازی شده‌اند یکی از زیباترین نمونه‌های معماری توسکانی است. کلیسای جامع پورتیکو در اواسط قرن 13ساخته شده‌است. این کلیسا با مجسمه‌های زیبا ازجمله آثار نیکولا پیزانو و سان مایکل تزئین شده است. از لذت‌های سفر به لوکا قدم زدن در کلیساها و موزه‌هاست. در کنار آن می‌توانید از نوشیدن یک فنجان چای زیر درخت‌ها و قدم زدن در طول دیوار شهر لذت ببرید. البته طعم پیتزاهای داخل بازار را هم نباید دست‌کم گرفت.

سرزمین رنسانس 

5:  برج تاریخی
7:  در جست و جوی وازاری

 سرزمین رنسانس

جایگاه ویژه سبزیجات

بهترین زمان برای بازدید از توسکانی اواخر شهریور تا مهر و فروردین تا اردیبهشت است. در طول این ماه‌ها دمای هوا برای گردش‌ در فضاهای باز بسیار مناسب است و در ضمن جمعیت گردشگران نیز به اندازه‌ای نیست که شما را به دردسر بیندازد. تابستان‌های توسکانی گرم است و بر تعداد گردشگران هم افزوده می‌شود و زمستان‌ها هم هوا سرد و بارش باران زیاد است. اواخر شهریور تا مهر تاکستان‌های انگور بسیار دیدنی می‌شوند و جشن برداشت محصول هم سالانه در همین زمان برگزار می‌شود.

هتل رلَیس دل اورولوجو(Relais Dell’Orologio) در یک عمارت مربوط به قرن 14 قرار گرفته و فضای قدیمی عمارت را به‌طور کامل حفظ کرده است. این هتل در 200متری برج پیزا واقع شده و اتاق‌های آن مجهز به دستگاه تهویه مطبوع، مبلمان، تلویزیون ماهواره‌ای و حمام اختصاصی است. صبحانه هتل در باغ سرو می‌شود و از هتل تا کلیسای جامع کمتر از پنج دقیقه پیاده راه است. برای اقامت در این هتل باید شبی 120 دلار بپردازید.

 سرزمین رنسانس (ناقص)

شاید از خودتان سؤال بپرسید که چه چیزی توسکانی را برای سال‌ها در فهرست اصلی‌ترین مقاصد گردشگری قرار داده است. پاسخ این است که در بسیاری از نقاط جهان، آشنایی با فرهنگ و تاریخ بخشی از سفر است، اما در توسکانی همه‌‌چیز در مورد فرهنگ است. البته مقصود از فرهنگ در اینجا، فقط شکل نخبه گرایانه آن نیست. به جرأت می‌توان گفت که هیچ سرزمینی بر فرهنگ ایتالیایی و حتی اروپایی به اندازه توسکانی تأثیرگذار نبوده است. روستاهای سرسبز، شهرهای غنی از هنر، خانه‌هایی با بوی نان محلی و زیتون در کنار عمارت‌های مدرن و نوساز؛ ازجمله ویژگی‌های این سرزمین است.
با اینکه فعال‌ترین شهر در تحولات رنسانس فلورانس بوده و از طرفی؛ تمام دنیا در مورد جاذبه‌های فلورانس می‌دانند‌ اما منطقه‌ای که دوباره باید کشف شود توسکانی زیبا با مجموعه‌های هنری بی‌نظیرش است. توسکانی یکی از مراکز بزرگ قرون وسطای اروپایی است که بسیاری از جاذبه‌هایش به خوبی روز اول محافظت شده و شما می‌توانید مجموعه‌ای از ساختمان‌های مذهبی و عمارت‌های هنری را در این منطقه از نزدیک ببینید.

]]> http://zohalgraphic.ir/?feed=rss2&p=440 0