تغییرات ترامپیِ فیسبوک! – زهل گرافیک

ماهنامه پیشه و تجارت – مهدی میرمحمدی: دونالد ترامپ از اهالی رسانه است. او از سال 2004 میزبان و مجری برنامه «کارآموز» در شبکه NBC بوده است

زیر پای زاکربرگ شل می شود

ماهنامه پیشه و تجارت – مهدی میرمحمدی: دونالد ترامپ از اهالی رسانه است. او از سال 2004 میزبان و مجری برنامه «کارآموز» در شبکه NBC بوده است. در این برنامه که برای به دست آوردن یک شغل مدیریتی سطح بالا در یکی از سازمان های متعلق به ترامپ برگزار می شد، هر هفته ضعیف ترین عضو گروه از برنامه اخراج می شد و در نهایت آخرین فرد باقی مانده شغل را به دست می آورد اما این رسانه ای بودن فقط به حضور او در برنامه های تلویزیونی به عنوان گوینده ای شناخته شده بر نمی گردد.

\r\n\r\n
در این پیشنهاد که از سوی موسسه SumOfUs (انجمن مصرف کنندگان از سرتاسر دنیا که با قدرت گرفتن بیش از اندازه شرکت ها مقابله می کند) مطرح شده،موفقیت آینده فیسبوک را مستلزم برقراری توازن قدرت میان مدیرعامل و هیئت مدیره آن دانسته و این مهم تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که ریاست هیئت مدیره بر عهده فرد مستقلی باشد. در این پیشنهاد آمده است که انتصاب یک رییس مستقل می تواند نخستین گام برای قرار گرفتن هیئت مدیره در مسیر تحقق خواسته ها و تامین منافع سهامداران باشد.

این می تواند نقطه آغازی بر روزگار پرچالش پیش روی زاکربرگ باشد. اصطلاحی در عالم فن آوری وجود دارد که می گوید: «در عالم فن آوری هیچ محدودیتی برای بلندپروازی وجود ندارد.» اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پای زاکربرگ به عرصه سیاست باز شده است. حالا فقط این سهامداران نیستند که از او توضیح می خواهند. نیمی از سیاستمداران آمریکایی او را در نشستن دونالد ترامپ بر صندلی ریاست جمهوری در کاخ سفید مقصر می دانند.

بعضی از تحلیل گران پا را فراتر گذاشته و اشاره به بیان این موضوع کردند که فیسبوک می دانسته که سمت و سوی اخبار جعلی به نفع یکی از دو کاندیدا است. آنها اعتقاد داشتند از آنجا که دخالت های محتوایی در خوراک های خبری فیسبوک می توانسته باعث کاهش میل به تبلیغات در نیوزفید بشود، از همین رو این کمپانی چشم خود را روی این واقعیت بسته است.

اولین واکنش زاکربرگ به مسئله تاثیر اخبار دروغ منتشر شده در فیسبوک بر رئیس جمهور شدن ترامپ تکذیب این مسئله بود. او برای تایید حرف های خود اشاره به پژوهش هایی می کرد که نشان می دهد مسئله نشر اخبار دروغین چندان مسئله ساز نیست.

\r\n\r\n

او با اشاره به پژوهشی که در سال 2015 با حمایت مالی فیس بوک اتفاق افتاده بود این مسئله را مطرح می کرد اما کارشناسان اعتقاد دارند که فیسبوک هیچ گاه به پژوهشگران مستقل اجازه بررسی داده هایش را نداده است. از این نگاه پر سوءظن که بگذریم، می توان اشاره به جهان فرهنگی این شبکه اجتماعی کرد. زمانی که تعداد لایک به عنوان سرمایه اصلی هر کاربری در این شبکه مطرح می شود، ناخودآگاه در تمنای لایک بیشتر نوع خاصی از ادبیات خبری در این شبکه اپیدمی می شود.
پیش از برگزاری انتخابات، مدیرعامل فیسبوک به ایده های جدید خود در زمینه هوش مصنوعی یا واقعیت مجازی فکر می کرد. او درباره آینده هوش مصنوعی گفته بود: «ما در پنج تا ده سال آینده به نقطه ای می رسیم که در تمامی آموزش تعمیرات موبایل حواس اصلی انسانی مانند دیدن، شنیدن، صحبت کردن و تشخیص، بالاتر از انسان ها قرار بگیریم.»

با توجه به خریداری سرویس های واتس اپ و اینستاگرام از سوی فیسبوک حالا بخش عمده ای از شبکه های مجازی دنیا در اختیار زاکربرگ است. شبکه هایی که منطق رسانه ای زندگی امروز را تا حد بر هم زدن معادلات سیاسی کاخ سفید دچار دگرگونی کرده اند. این دگرگونی بی واکنش نخواهد بود. شاید از همین رو زاکربرگ اصرار دارد تعمیرات گوشی که نه به عنوان مدیر یک کمپانی رسانه ای که به عنوان مدیر کمپانی در زمینه فناوری شناخته شود. رسانه بودن او را محدود می کند اما چنانچه گفته شد در عرصه فن آوری محدودیتی برای بلندپروازی وجود ندارد.

\r\n\r\n

\r\n

تغییرات ترامپیِ فیسبوک!

\r\n
بی هوشی فیسبوکی
آیا تیک بان زاکربرگ به دنیایی می اندیشد که در آن هوش مصنوعی بتواند در تشخیص رییس جمهور شایسته به کاربران کمک کند؟ نکته اینجاست که در این مرحله او متهم است که با شبکه اجتماعی اش هوش ها را به خواب برده است. او در آغاز سال 2016 در کنگره جهانی موبایل در بارسلون اسپانیا روی صحنه رفت و از واقعیت مجازی گفت: «تصور کنید هر گاه که اراده کنید می توانید در کنار دوستان تان به طور مجازی به تفریح و گشت و گذار بپردازید. تعمیرات موبایل,آموزش تعمیرات موبایل, تعمیرات لپ تاپ این پلتفرم در حال پیشرفت و همه گیر شدن است. به همین خاطر است که فیسبوک، سرمایه و زمان زیادی را برای به تکامل رساندن واقعیت مجازی هزینه می کند.»

بر اساس این تصمیم هر کدام از سهامداران شرکت از جمله خود زاکربرگ دو سهم تازه را از گروه سهام کلاس سی آن بابت هر سهم خود دریافت خواهند کرد اما با ذکر این نکته که سهام جدید هیچ گونه حق رأی اضافه ای را برای آنها به همراه نخواهد داشت. در واقع با این تعمیرات 118 تصمیم هر سهم که پیش تر ارزشی برابر با صد دلار داشته به سه سهم با ارزش 33 دلار تقسیم می شود.

\r\n\r\n

ظاهرا هدف زاکربرگ از ارائه این سهام نیز ایجاد حجم تازه ای از سهام فیسبوک است تا از این طریق بتواند وعده خود مبنی بر بخشش 99 درصدی از سهامش به سازمان های خیریه را عملی کند. به طور معمول فروش این مقدار سهام از جانب زاکربرگ حق مالکیت او را کاهش می دهد اما چون سهام جدید از کلاس سی تعمیرات موبایل به گونه ای طراحی شده اند که حق رأی اضافه ای را برای مالک در بر نداشته باشد، زاکربرگ نیز هیچ یک از اختیاراتش را با فروش این سهام از دست نخواهد داد.
همچنین در این گزارش خواسته شده که با توجه به جنجال های اخیر، فیسبوک مسئولیت پذیری بیشتری در قبال اخبار دروغ داشته باشد. گفته می شود که حدود 1500 نفر از سهامداران فیسبوک، گزارش های قبلی SumOfUs را در ارتباط با ضعف های مدیریتی زاکربرگ امضا کرده بودند. بلیط هواپیمایی این انجمن در گزارش خود، تصمیم سال قبل فیسبوک برای صدور سهام جدید (بدون تفویض اختیارات جدید برای دریافت کننده آن) را نمونه ای از رفتارهای مشکل زای زاکربرگ دانسته که ریشه در یکی بودن رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت دارد.

او شاید می توانست همچنان به بلندپروازی های خود ادامه دهد اما به نظر می آید که شوک انتخابات آمریکا بخشی از افکار عمومی و از آن مهم تر جامعه سیاسی آمریکا را از تاثیرگذاری بلیط کیش شبکه های اجتماعی که بخش عمده ای از آنها زیر نظر زاکربرگ بوده، دچار ترس کرده است. شبکه ای که در آن دروغ مهم نیست؛ مهم تعداد لایک ها و بازنشرهاست. این عدد شوخی ندارد. گوش کنید: در ماه آگوست سال 2016 یک میلیارد نفر در یک روز از شبکه فیسبوک استفاده کرده اند. این یعنی حضور یک میلیارد نفر در فضایی غبارآلود که خوانده اند و لایک زده اند و بازنشر کرده اند.

\r\n
شاید از همین رو بود که اوباما زمانی آموزشگاه تعمیرات موبایل محتوای فیسبوک را «ابر غبارآلودی از مهملات» خواند. خواندن ریزه کاری های فرارهای مالیاتی ترامپ از حوصله عمده کاربران فیسبوک خارج است اما این که پاپ از ترامپ حمایت کرده یا آن افسر اف بی آی که مسئله ایمیل های هیلاری کلینتون را پیگیری کرده به قتل رسیده، می تواند به نوشته های کوتاه فیسبوکی تبدیل شود و خوراک خبری ویژه ای برای کاربرانی باشد که حالا حتی تماشای گزارش های تلویزیونی را حوصله سربر آموزش تعمیرات موبایل رایگان می دانند.